مسابقات لیگ دسته‌اول به پایان رسید و دو تیم راه یافته به لیگ‌برتر و شش تیم سقوط کرده مشخص شدند.در این میان تیم‌هایی راهی دسته دوم شدند که سابقه لیگ‌برتری داشتند و حالا باید مثل برق شیراز، شاهین و سایر تیم‌هایی که در لیگ «دو» هستند بازی کنند. یکی از این تیم‌ها ابومسلم مشهد است که گفت‌وگوی 90 را با خداداد عزیزی مدیرفنی آن در ادامه می‌خوانید: 90: آقا خداداد، چرا ابومسلم سقوط کرد؟ سقوط کرد دیگر، ‌چرا دارد؟ 90: دلیل سقوط چه بود؟ پول نداشتید؟‍ بازیکن خوب نداشتید یا بحث فنی بود؟ مشکل اصلی مالی بود که نتوانستیم بازیکنان را حفظ کنیم و اکثر آنها در طول فصل یکی یکی از ما جدا شدند. ما روی حسینی، کوشکی، خسروی، مولایی، محبی، احمدپوری، شرفی، منصوری و چند نفر دیگر حساب باز کرده بودیم که همگی ابومسلم را ترک کردند. 90: چرا اجازه دادید بروند؟ وقتی پول نداشتیم بدهیم چطور نگه می‌داشتیم‍ تازه اگر هم می‌خواستیم نگه‌شان داریم قانون اجازه نمی‌داد. چون سازمان لیگ قانونی تصویب کرده بود که هر باشگاهی اگر 30 درصد از مطالبات یک بازیکن را ندهد آن بازیکن می‌تواند یک‌طرفه فسخ کند و برود....90: به جز بازیکن مشکل دیگری هم داشتید؟

ما با نفراتی جوان مسابقات را به پایان رساندیم ولی این را هم بگویم داوری‌ها در لیگ یک بسیار ضعیف است و هیچ نظارتی نیز بر آنها نمی‌شود. من نمی‌خواهم بگویم عمدی است و اگر سهوی باشد اصلا توجهی به آن نمی‌کنند. ناظر داوری هم چون از خودشان است به راحتی همه آنها را تایید می‌کند و می‌گوید چیز خاصی رخ نداده.

90: به موردی برخوردید که جالب باشد؟ اشتباه داوران را می‌گوییم...

من آنقدر مورد دارم که اگر بخواهم کتاب بنویسم بالای 10 کتاب چندصد صفحه‌ای می‌نویسم که همه آنها برای خودشان شاهنامه می‌شوند. به طور مثال من در یک بازی دیدم که دروازه‌بان حریف از محوطه جریمه بیرون آمد و با لگد زد توی شکم مهاجم و حتی دل و روده‌اش نیز بیرون ریخت ولی داور گفت ادامه بازی! من کلیه آن بازیکن را دیدم ولی داور خطا نگرفت! من بازیکنی دیدم که هفته قبل اخراج شده بود اما هفته بعد با پیراهن یکی دیگر بازی کرد!‌من به چشمان خودم دیدم بازیکن محروم روی سکوها بود اما نیمه دوم به زمین آمد و بازی کرد. لیگ دسته اول بلبشویی است که حساب و کتاب ندارد. کمیته داوران و مسئولان برگزارکننده نیز روی صندلی‌شان نشسته‌اند و کاری هم ندارند.

90: کسر امتیاز به لیگ دسته اول هم کشیده شد!

من خودم در کل با کسر امتیاز مخالف هستم و در اروپا از تبانی و شرط‌بندی‌ها امتیاز کسر می‌کنند حتی لیگ امارات و سایر کشورهای عربی نیز همین شرایط را دارند ولی نمی‌دانم چرا فوتبال ما این قانون را اجرا می‌کند. در لیگ دسته اول هر بازی باید تیم‌ها کسر امتیاز شوند چون همه‌جا فحاشی می‌شود. تازه کاری ندارد که هر آدمی می‌تواند 50 یا 60 نفر را مأمور کند تا در هر مسابقه چند تا سنگ بیندازند و فحاشی کنند تا از تیم کسر امتیاز شود.

90: چرا ابومسلم با این همه سابقه به این روز افتاده؟

در مشهد عده‌ای با اسم ابومسلم مشکل دارند و نمی‌خواهند این تیم باشد.

90: چرا خداداد با این همه سابقه فوتبالی که دوستان زیادی مثل قلعه‌نوعی دارد نمی‌رود به عنوان کمک مربی کار کند و پس از کسب تجربه سرمربیگری را در پیش بگیرد؟

من چند ماه در تیم پیام سرمربی بودم و بعد از آن کار سرمربیگری نکرده‌ام. در فوتبال ما بحث فنی ملاک نیست و باید رابطه خوب داشته باشی تا تیم بگیری. الان به جز امیر قلعه‌نوعی که شما مثال زدید کدام مربی کارنامه کاملا موفقی دارد که هر سال تیم می‌گیرد؟ الان مربی است که سالی دو تا تیم را سقوط می‌دهد اما باز هم به عنوان اولین نفر تیم می‌گیرد. مربی بود که یک سال چهار تا تیم عوض کرد! آخر کجای دنیا به یک مربی در طول یک سال چهار تا تیم می‌دهند؟ فوتبال ما بحث فنی نیست که من دنبال تیم یا دستیاری باشم.

90: شهر شما هم که صاحب سهمیه شد؟

بله، پس از 40 سال سهمیه‌دار شدیم!

90: حقش بود سهمیه بگیرد؟

تیم پدیده هزینه‌های زیادی کرده بود و طبیعی هم بود که سهمیه بگیرد. آنها هم بازیکنان خوبی داشتند و هم پول خوبی.

90: فکر نمی‌کنید چون پول دارد به سرنوشت استیل‌آذین‌ دچار شود؟

نگرانی من هم از همین است که امیدوارم آن طور نشود و مدیریت کنند.

90: مسجدسلیمان چطور؟

این تیم به لیگ‌برتر صعود کرده ولی خیلی مشکل دارد چون در مسجدسلیمان نمی‌شود مسابقات لیگ‌برتر را برگزار کرد. در آنجا هتل وجود ندارد و همه به مسافرخانه می‌روند. شرایط استادیومش نیز همین‌طور است. رختکن خوب هم ندارند. به طور مثال در زمستان می‌خواهی در مسجدسلیمان بازی کنی باید در اهواز هتل بگیری و ناهار را هم در اتوبوس پهن کنی و بخوری تا به بازی برسی. آنها باید این مشکلات را برطرف کنند.

90: آقاخداد امسال لیگ ما پدیده‌ای داشت؟

اگر منظورتان بازیکن است که من پدیده‌ای ندیدم و شیشلیک زیاد دیدم (می‌خندد).

90: چرا؟

خب فوتبال ما همین است و کسی دنبال پدیده رو کردن نمی‌رود.

90: خبرداری کی‌روش و فدراسیون تیم‌های آسیایی را تهدید کرده‌اند که اگر بازیکن به تیم‌ملی ندهند با آنها برخورد می‌شود؟

به اعتقاد من باید بازیکن بدهند چون در چند سال اخیر هیچ تیم ایرانی نتوانسته قهرمان آسیا شود و امسال هم نخواهد شد. فوقش آنها از مرحله اولی صعود کنند و بعد در مرحله حذفی، حذف خواهند شد.

90: یعنی سپاهان و استقلال به فکر ملی‌پوشان نباشند؟

ببینید، شاید من هم جای قلعه‌نوعی و کرانچار بودم اجازه نمی‌دادم بازیکنانم تیم را تنها بگذارند ولی در کل اگر تعامل داشته باشند خیلی بهتر است.

90: الان فولاد کارش راحت است؟

فولاد در دومین حضورش نتایج خوبی کسب کرده ولی فکر می‌کنم دوره دوم حذف شود چون تیم‌های پرقدرتی حضور دارند.

90: مبلغی که کی‌روش برای تمدید قرارداد درخواست کرده منطقی است؟

من از درخواست کی‌روش خبری ندارم و نمی‌دانم چقدر درخواست کرده است.

90: از 30 میلیارد برای دو فصل...

به نظرم اگر این مبلغ باشد بهتر است بگذارد برود چون زیاد است. البته من روی کی‌روش نمی‌توانم قیمت بگذارم.

90: چیزی به فوتبال ما اضافه کرده یا پدیده‌ای را رو کرده است؟

چیز خاصی به فوتبال ما اضافه نکرده و پدیده‌ای نیز از او ندیدم فقط تیم‌ملی را به جام‌جهانی برد که وظیفه‌اش بود.

علی مسعودی