کارشناس فوتبال خراسان رضوی گفت: نداشتن شاخصه‌های اصلی در فوتبال منجر به سقوط تیم در لیگ حرفه‎ای و لیگ یک می‌شود.به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، عباس چمنیان در میزگرد آسیب شناسی حضور نمایندگان استان در فصل 88-87 لیگ برتر و هم‌اندیشی جهت بهبود شرایط در لیگ برتر پانزدهم برای دو تیم پدیده و سیاه‌جامگان، که با حضور فعالین فوتبال خراسان در محل ایسنا برگزار شد، عنوان کرد: بحث لیگ برتر 87-88  و حضور هر دو نماینده خراسان به صورت همزمان در این لیگ که منجر به سقوط هر دو تیم شد دلایل مختلفی دارد و امسال هم شاید این اتفاق را بزرگنمایی می‌کنیم با این تفکر و تصور که چراغی باشد برای آینده فوتبال که همانند سال‌های 87-88 دچار چالش نشویم. ..


مربی خراسانی فوتبال افزود: ما در بحث حضور تیم‌ها درلیگ برتر و لیگ حرفه‌ای یک سری شاخصه‌های مشخصی داریم که AFC دقیقا این شاخصه‌ها را بیان کرده است که اگر باشگاهی بخواهد در لیگ برتر و لیگ یک شرکت کند، از این شاخصه‌ها  باید برخوردار باشد. اگر این شاخصه‌ها را بررسی کنیم و ببینیم که آیا تیم‌های پیام و ابومسلم در آن سال و سیاه‌جامگان و پدیده در حال حاضر از این شاخصه‌ها برخوردار بودند و هستند یا خبر و در صورت داشتن این شاخصه‌ها، سقوط امری عجیب است اما این در حالی است که این تیم ها از ویژگی‌ها برخوردار نبودند....

چمنیان در ادامه خاطرنشان کرد: این شاخصه‌ها خیلی مشخص است که در قوانین AFC هم تعریف شده، در بحث حضور تیم‌ها در لیگ حرفه‌ای سه شاخصه اصلی وجود دارد، یکی منابع انسانی، دیگری منابع مالی و سومی منابع فیزیکی، که هر تیمی که می‌خواهد در لیگ برتر شرکت کند باید این گونه منابع و شاخصه‌ها را داشته باشد. به عنوان مثال تعریف می‌شود که اگر تیم سیاه‌جامگان در لیگ برتر شرکت کند باید استادیوم و امکانات زیرساختی، ساختار باشگاه و تشکیلات  و هیات مدیره و بازیکنان داشته باشد و از لحاظ منابع مالی تعریف می‌شود که باید محل تامین هزینه‌های تیم مشخص شده باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: ما در زمینه منابع انسانی در استان خراسان بدون هیچ گونه اغراقی نه تنها هیچ مشکلی نداریم بلکه سرآمد کشور هستیم، ما در بحث فوتبال دو مشکل اصلی واساسی داریم که باید حل شود، به جز تیم پدیده که در فصل گذشته در لیگ حضور داشت و فقط به صرف توانایی مالی و تشکیلات گسترده توانست در نیم فصل اول عملکرد نسبتا خوب داشته و در نیم فصل دوم توانست خودش را نگاه دارد، ما در هیچ سالی حتی بعد از سالی که ابومسلم و پیام سقوط کردند، هیچ گاه ثبات در عملکرد باشگاه‌ها ندیدیم، از ابومسلمی که ادعا می‌شد شش میلیارد در لیگ یک برای آن هزینه شده و در جایگاه ششم قرار دارد تا هزاران مشکل مدیریتی و مسائل پشت پرده. اگر ما شاخصه‌هایی را که گفتیم بررسی کنیم مشخص می‌شود دلیل اول و نهایی آن نادیده گرفتن شاخصه‌هاست که شامل منابع مالی و ساختاری و انسانی می‌شود.

این مدرس فدراسیون فوتبال عنوان کرد: متاسفانه بحث خصوصی‌سازی هم بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای و بدون بسترسازی در فوتبال خراسان شکل گرفت راحت‌تر بیان می‌کنم زمانی که قرار است رقابت ما رقابت نابرابری باشد، یعنی بخش خصوصی با بخش دولتی و نیمه‌دولتی و یا صنعتی که توانایی مالی‌اش متکی بر منابع ملی است بخواهد رقابت کند که رقابتی نابرابر است.
 
چمنیان افزود: تیم سیاه‌جامگان در سال جاری قرار است با تیم سپاهان به رقابت بپردازد که این رقابت از اول محکوم به شکست -است، کما اینکه تیم‌های پیام و ابومسلم در سال 87-88 از ابتدای حضورشان محکوم به شکست بودند، زیرا تیمی مانند پیام متناسب با خواسته‌ها و نیازهای لیگ برتر بسته نشد و بازیکنان ارزان قیمت ولی با قراردادهای بالا در این دو تیم بسته شد که مشخص بود پشت قراردهای هر دو تیم هیچ تضمین مالی وجود ندارد، از اول معلوم بود که رقابت، رقابت نابرابری خواهد بود، یعنی تیم پیام باید با تیم‌های رقابت می‌کرد که از همه لحاظ دارای قدرت بودند و مسلح بودندو اگر می‌بینیم که پدیده در فصل گذشته توانست رقابت کند به دلیل تکیه بر توانایی‌ها و تشکیلات مالی و ساختار انسانی آن بود.

 سرمربی اسبق ابومسلم گفت: فکر می‌کنم بحث خصوصی سازی معضل اصلی فوتبال خراسان رضوی است و باعث می‌شود این رقابت نابرابر باشد، این معضل امسال هم زنگ خطری است برای هر دو تیم خراسانی که در لیگ حضور دارند و باید باعث شود به دو مورد منابع مالی و منابع فیزیکی که در آن‌ها با مشکل مواجه هستیم، بیشتر توجه شود.

چمنیان همچنین در خصوص مدیریت دو تیم ابومسلم و پیام در لیگ برتر هشتم خاطرنشان کرد: تیم‌های پیام و ابومسلم با دو شیوه مدیریتی متفاوت و کاملا غلط اداره می‌شدند، یک تیم ظاهرا خصوصی بود و با اهدافی خاصی وارد میدان شد و یک تیم دیگر هم کاملا متصل به مناصب دولتی بود که هر دو تیم دارای اشکالاتی بودند. در تیم بخش خصوصی که اصلا اشرافی به فوتبال نداشتند و اصلا دلسوزانه به فوتبال ورود پیدا نکردند و در بخش دولتی نیز با تکیه بر رانت‌های دولتی تیم ابومسلم وارد میدان شد که با در ادامه با مشکلاتی مواجه شدند و نتوانستند تیم را جمع کنند و در نهایت هر دوتیم سقوط کردند و طبیعا با این شرایط انتظار سقوط بی‌جا نبود. امسال همین زنگ خطری برای هر دو نماینده خراسان، پدیده وسیاه‌جامگان وجود دارد که امیدوارم با موفقیت بتوانند حل کنند.

وی در ادامه تصریح کرد:امسال تفاوتی که تیم سیاه جامگان با پیام آن سال دارد این است که مدیر باشگاه سیاه جامگان ریشه در فوتبال دارد و در واقع نفسش فوتبالی است. در خصوص پدیده هم تفاوتی که با تیم ابومسلم دارد این است که مجموعه‌ای که سرمایه گذاری کرده است، یک پایگاه و یک مکان فیزیکی مشخص دارد که قابل اتکاست و می‌توان به آن مراجعه کرد.

کارشناس فوتبال خراسان در خصوص صعود سیاه‌جامگان به لیگ برتر اظهار کرد: که عامل اصلی صعود سیاه‌جامگان این است که این تیم دو شاخصه اصلی تیم داری در لیگ یک را انجام داد؛ یک اینکه مدیریت تیم ورزشی بود و دیگری اینکه تیم را از بدر تولد در اختیار داشتند وتا آخر با تیم بوده وهیچ گاه تیم را ترک نکرده‌اند و در شرایط سخت حامی تیم بودند که به نظرمن عامل اصلی موفقیت همین موضوع بوده است.

وی ادامه داد: ایجاد کارگروه خیلی مفید و سازنده است اما نیاز به زمان دارند، حداقل باید ماهی یک بار جلسات مشورتی و مشارکتی بگذارند، عیب و ایرادها حل شود، مشکلات که وجود دارد از بین برود، اعتقاد دارم با کمک هیات ومسولین وحمایت اداره کل ورزش و جوانان و ... می‌توان این دو تیم را با همدلی و صمیمیت به قله‌های بالاتر رساند.

چمنیان در خصوص حمایت ارگان‌های مرتبط نیز از تیم‌های استان افزود: واقعا حمایتی از سوی استانداری، شهرداری و مسئولین نمی‌شود و اگر امسال این حمایت از و نماینده لیگ برتری ما وجود نداشته باشد، خیلی سخت می‌توان است ثبات داشت.

وی درخصوص توصیه و پیشنهاد خود به دو نماینده خراسان در لیگ برتر خاطرنشان کرد: توصیه من این است که در ابتدا تکلیفمان با خودمان روشن باشد و در واقع صادق باشیم. در لیگ 95-94 هر دو نماینده خراسان رضوی از یکدیگر حمایت کنند و برنامه ریزی‌های مخصوص را انجام دهند و بروند به سوی همدلی، حمایت و روح فرهنگ‌سازی در فوتبال خراسان و البته رسانه‌ها نیز در این امر کمک و حامی فوتبال خراسان باشند.