سرمربی تیم فوتبال پیام وحدت گفت: لیگ هشتم و خصوصی‌سازی بدون مطالعه، آغاز بحران فوتبال ایران بود. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان، در میزگرد آسیب شناسی حضور نمایندگان استان در فصل 88-87 لیگ برتر و هم‌اندیشی جهت بهبود شرایط در لیگ برتر پانزدهم برای دو تیم پدیده و سیاه‌جامگان، که با حضور فعالین فوتبال خراسان در محل ایسنا برگزار شد، آرمین رهبر، سرمربی پیام وحدت و یکی از کسانی که در آن فصل تجربه حضور در هر دو تیم پیام و ابومسلم را داشت، با اشاره به اینکه امروز شرایط فوتبال خراسان هیچ فرقی با 6 سال قبل‌ نکرده است، تاکید کرد: از نظر قانونی هیچ اتفاق خاصی در این 6 ساله رخ نداده و حتی رویکرد مدیران ما به فوتبال متاسفانه فرقی نداشته ‌است. در تمام دنیا فوتبال را تنها به چشم فوتبال نمی‌بینند اما هنوز در کشور ما جا نیافتاده‌ است و فوتبال را به چشم یک بازی می‌بینند!...

وی افزود: تا زمانیکه اهمیت این ورزش درک نشود و متوجه نشویم که فوتبال یک ذات هویت‌بخشی قدرتمند در جامعه دارد فوتبال ما به همین شکل می‌ماند. متاسفانه در خراسان رضوی، نگاهی حاکم است که دوست ندارند نگاه مذهبی که به این استان است، تغییر کند یا مطلبی به آن اضافه شود. اما همین دوستان در نظر داشته‌باشند که اگر تیمی از فوتبال خراسان بتواند به عنوان نماینده کشورمان در جام باشگاه‌های آسیا حضور داشته‌ باشد، چقدر برد در صدور فرهنگ رضوی به سایر کشورها می‌توانیم داشته‌باشیم.....

رهبر با اشاره به اینکه فوتبال یک فرصت است نه تهدید، تصریح کرد: مسئولان محترم استانی کاش فوتبال را به چشم یک فرصت ببینند، شک نکنید که بزرگ‌ترین کلانشهر مذهبی جهان پتانسیل صدور فرهنگ رضوی از طریق فوتبال را دارد و این امری میسر است.

وی گفت: برای مثال در اسپانیا، دو شهر مادرید و بارسلون را ببینید. بارسلون مهد موسیقی و میراث فرهنگی جهان است، با بهترین موزه‌ها و ... اما در هرکجای دنیا که اسمی از بارسلون می‌آید همه ناگهان به یاد مسی می‌افتند، این جزئی از تاثیرات بزرگ فوتبال است. بزرگ‌ترین ودیعه الهی ممکنه، حرم علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) در مشهد قرار گرفته و چه بهتر که از تمامی ظرفیت‌ها و فرصت‌ها استفاده کنیم.

رهبر با اشاره به اینکه تنها نمایندگان نیمه شرقی کشور، 2 تیم مشهدی هستند که در سطح اول فوتبال ایران به میدان می‌روند، افزود: در میان استان‌های شرقی کشور مثل سمنان، یزد، گلستان، سیستان، کرمان و .. تنها خراسان رضوی است که 2 نماینده در لیگ برتر دارد، نباید با یک سری اشتباه خاص و عجیب فرصت‌سوزی کنیم و مشکلات تا جایی پیش بروند که شاهد سقوط نمایندگان خود باشیم. ما و مدیران‌مان باید بدانیم که اگر خرد جمعی گفت امروز عباسی یا پهلوان، کنار بروند بی برو برگرد این اتفاق رخ دهد تا شاهد اتفاقات تلخ گذشته نباشیم.

‌این مربی فوتبال خراسانی با فلاش‌بک به لیگ هشتم، که مشهد دو نماینده در لیگ برتر داشت، گفت: لیگ هشتم متاسفانه شد آغاز بحران در فوتبال ایران. آغاز خصوصی‌سازی بی‌مطالعه و سردرگم ضربه بزرگی به فوتبال ایران زد و متاسفانه در این راه، فوتبال خراسان سردمدار شد. اتفاقات تلخ از همان سال برای فوتبال خراسان استارت خورد، متاسفانه تیم‌ها بدون هیچ تحقیق و تفحصی به مدیرانی داده‌ شد که ضربات جبران‌ناپذیری به فوتبال خراسان زدند. برای جبران آن ضربات 6 سال زمان صرف شد تا فوتبال خراسان ریکاوری شود.

وی افزود: بسیاری از بازیکنان و مربیان ما از آن زمان در این فوتبال نابود شدند، تا پیش از این در فوتبال خراسان نه حرفی از تبانی بود و نه زد و بند و نه اینکه دلالی وجود داشت. همه و همه این مسائل مربوط به مدیریت ناصحیح آقایانی بود که بدون داشتن ذره‌ای علم، وارد فوتبال شدند. متاسفانه به واسطه برخوردهای ناصحیح و مدیریت اشتباه، حتی مردم فوتبال‌دوست ما هم از فوتبال زده شدند و فوتبال مشهد شد برنامه طنزی برای کشور. وقتی ابومسلم هم به دسته پایین‌تر سقوط کرد ما خوشحال شدیم چون می‌دانستیم که بعد از این حداقل دیگر آبروی‌مان حفظ می‌شود. فقط تنها نکته مهم این است که حواس‌مان باشد امسال دوباره آن اتفاقات تلخ تکرار نشود.

رهبر با مقایسه میان پیام فصل 87-88 و سیاه‌جامگان ابومسلم 93-94 گفت: پیام دقیقا مشابه با سیاه‌جامگان ابومسلم صعود کرد، اداره پست که مجموعه پیام را واگذار کرد و رفت، چون پولی در تیم وجود نداشت، کلا 200 میلیون تومان از اداره تربیت بدنی وقت گرفتیم که با آن پول هم تیمداری و هم پرداخت بدهی‌های گذشته صورت پذیرفت. سال دوم پس از آن هم که تیم تا 90% حفظ شد و همان تیم توانست به لیگ برتر برسد. در همان دوره نیز مدیرانی حاضر در فوتبال بودند که به گفته خودشان پس از 3، 4 ماه تازه فهمیدند فوتبال رقابتی 11 نفره است!

رهبر با اشاره به ابومسلم آن سال گفت: همان سال سر نخواستن ابومسلم دعوا بود و نیروی انتظامی رفته ‌بود و تیم را به اولین نفری که برای گرفتن ابومسلم اقدام کرد، دادند. وقتی تیمی را با رقم چند هزار تومان واگذار می‌کنند یعنی سر نخواستنش دعواست!

مربی سابق سیاه‌جامگان ابومسلم تاکید کرد: برای برگزاری بازی فینال لیگ یک به اهواز رفته‌بودیم، با مربیان فولادنوین که صحبت می‌کردیم، قرص و محکم راجع به آینده حرف می‌زدند و می‌دانستند که در استان‌شان حمایت لازم و کافی از تیم لیگ برتری فولادنوین می‌شود. جالب است بدانید استاندار خوزستان، در گذشته بازیکن نفت آبادان بوده و حمایت ویژه‌ای از فوتبال به عمل می‌آورد.

رهبر با فلاش‌بک دوباره به روز صعود پیام به لیگ برتر گفت: در آن روز پیام باید در اهواز به مصاف فولاد می‌رفت و بازی رفت دو تیم در ثامن مشهد بدون گل به اتمام رسیده‌ بود. ما سر تمرین ابومسلم بودیم و اواخر بازی را دیدیم، وقتی پیام صعود کرد گفتیم واویلا که هر دو تیم سقوط می‌کنند. متاسفانه این روزها پدیده هم دیگر پدیده سال گذشته نیست که در ابتدای راه 10 میلیارد هزینه کند و پس از آن در تعطیلات نیم‌فصل هم 3، 4 میلیارد هزینه کند. امروز دیگر همچون گذشته هم نیست، فوتبال اسیر تورم شده و نمی‌توان دیگر با کمک 200 میلیونی اداره کل، تیمداری کرد.

رهبر با تاکید بر اینکه امروزه فوتبال واقعا خصوصی در ایران وجود ندارد، افزود: متاسفانه این روزها فوتبال خصوصی نداریم و تنها با ثبت شرکت‌های وابسته و برای گذاشتن کلاه بر سر AFC فوتبال را اسما خصوصی کرده‌ایم. متاسفانه با رفتاری هم که خانواده فوتبال داشته این ذهنیت راجع به این رشته شکل گرفته که تنها به دنبال پول است، درصورتی‌که باید راهکار اجرایی مناسب طرح شود. مثلا پدیده بعنوان یک برند نمی‌تواند 3 تا پیرهن باشگاه را بفروشد. در فوتبال ما نمی‌توان مثل سایر دنیا پول در آورد.

وی افزود: برای مثال امروز، مرتضوی شهردار مشهد است، یکی از معیارهای ارزیابی یک شهر فوتبال آن شهر است، عباسی هم به عنوان مالک باشگاه سیاه‎‌جامگان ابومسلم توان انجام پروژه‌های عمرانی را دارد، خب شهرداری می‌تواند نه به صورت مستقیم و با دادن پول نقد، بلکه با ارائه پیشنهادات پیمانی به عباسی به این مجموعه کمک کند.

رهبر همچنین تصریح کرد: امسال سال سختی برای هر دو نماینده فوتبال خراسان است، در تاریخ لیگ برتر جز فولاد، اکثر تیم‌هایی که به لیگ برتر رسیده‌اند، در یکی دو سال اول حاشیه امنیت خوبی ندارند، غالبا تیم‌های سال اولی سقوط را تجربه کرده‌اند. ضمنا مدیران باشگاه‌های ما باید صادقانه صحبت کنند. از روز نخست باید بگویند چه خبر است، البته که یک سری مسائل درون‌خانوادگی شاید صلاح نباشد گفته شود اما خواهشا دروغ نگویند.

وی افزود: تنها مشکل دو تیم این روزها پول است، برعکس دوره پیام و ابومسلم، اتفاقا مدیران فوتبالی در دو تیم حاضرند. درخواست من از دو تیم این است از کسانی‌که بهره می‌برند ولی کمکی به تیم نمی‌کنند پرهیز کنید، عرض تیم و مجموعه خود را زیاد نکنید. ضمن اینکه رسانه‌ها هم نباید حمایت بی‌مورد کنند، باید حمایت سخت‌گیرانه و البته با انصاف صورت گیرد. باید از بضاعت استان در هر مقداری که هست به این شکل دفاع کنیم. کمک مقامات و مسئولان به وسیله ارائه کارهای پیمانی به مجموعه‌های پدیده و سیاه‌جامگان را جدی باید گرفت، این پیمان را می‌توان به پول تبدیل کرد و اتفاقا به نفع طرفین است.

رهبر با تاکید بر اهمیت جایگاه ورزش فوتبال گفت: الان تریبونی که بازیکن و مربی فوتبال دارد، شاید استاندار خراسان نداشته‌باشد. ضمن اینکه هر دو تیم باید توجه داشته‌باشند که امسال برای خراسان، یک جدول 2 جدول می‌شود و اگر دو تیم خراسانی با هم باشند مسلما این موضوع بسیار کمک خواهدکرد. قداست فوتبال انجام کارهایی مثل آن سری مراسمات شب قبل از دربی را نمی‌پذیرد، فردا مرزبان و خطیبی با نخستین جرقه شاید آماده برخی صحبت‌ها و اتفاقات باشند، باید مدیران 2 باشگاه با تدابیر خاص خود حواس‌شان به تمامی مسائل باشد، ضمن اینکه فراموش نکنند که هر دو تیم از ابتدا تا انتهای فصل منافع و مشکلات مشترکی دارند.

سرمربی پیام وحدت همچنین گفت: آدم‌هایی که از بیرون از باشگاه می‌آورید را از خود باشگاه بزرگتر نکنید، نباید خود را شیشه‌ای کنیم و فرد را سوپرمن! اصلا و ابدا بحث من اشکال گرفتن به استفاده از مربی غیربومی نیست زیرا مربیان مشهدی هم به سایر استان‌ها می‌روند. اما بحث من این است که ایا واقعا برخوردی که مثلا در اصفهان به همان شکلی برخورد می‌کنند که ما در مشهد می‌کنیم؟ باید بیاموزیم که بت نسازیم و بعد به همان بت تعظیم کنیم! ضمن اینکه از مدیران دو تیم می‌خواهم که از آدم‌های صبور و تودار استفاده کنند، نباید حرف از درون باشگاه به بیرون درز کند. فراموش نکنید که انتقاد زیاد و متوالی زهر حرف را کم می‌کند. امیدوارم در پایان تیم‌های استان بتوانند با برنامه پیش روند و درنهایت موفق باشند.