به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حشمت مهاجرانی از جمله مربیانی است که بسیاری از بازیکنان و مربیان و نسل فعلی مربیان کشور خود را مدیون وی می‌دانند. حضور این سرمربی سابق تیم ملی فرصت مغتنمی برای مصاحبه با وی فراهم کرد.آن چه که در زیر می‌خوانید گفت‌وگوی تفصیلی تسنیم با حشمت مهاجرانی در سفر اخیر وی به مشهد است.

در رابطه با تیم ابومسلم بفرمائید.

مهاجرانی:  ابومسلم ریشه در خاک دارد اما هیچ تیمی نمی‌تواند جایگزین ابومسلم شود اما ابومسلم به هر شکلی که در بیاید ابومسلم است و مردم آن را دوست دارند و در دل خانواده‌های مشهدی است.

متاسفانه هم‌اکنون دیگر ابومسلمی وجود ندارد و هیچ‌گاه افراد قبلی دلشان نمی‌خواست ببازند، تلاششان بر این بود که موفق شوند اما درست برنامه ریزی نشد و عدم تشکیلات سبب این موارد و این اتفاقات برای ابومسلم شد.

 علت اینکه تیم‌ها به دنبال این هستند که نامی از ابومسلم به یدک بکشند، چیست؟

مهاجرانی: علت این است که ابومسلم نخستین تیمی بود که از خراسان به لیگ برتر صعود کرد و به همین علت تیم‌ها به دنبال این هستند یک پسوندی از ابومسلم بر روی خود بگذراند، درباره اینکه قرار است پدیده به آخر نام تیم خود ابومسلم اضافه کند نیز در جریان نیستم.......
 رضا قوچان نژاد هم توانست مرد فوتبال خراسان شود، نظرتان درباره وی چیست؟

مهاجرانی: رضا قوچان نژاد تنها به خاطر اینکه اصلیتش مشهدی است، توانست مرد فوتبال خراسان شود. اگر این گونه نبود به هیچ عنوان مرد فوتبال خراسان نمی‌شد چرا که نه در فوتبال خراسان بوده و نه اینکه در این استان بازی کرده است و به نظرم انتخاب فوتبال خراسان بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته تا جنبه فوتبالی.

در ضمن اینکه به نظر من رضا قوچان نژاد بازیکن موفقی بوده چرا که هم اکنون گل زن اول تیم ملی است و نتایج خوبی به دست آورده و خود متولد شهر مقدس مشهد است، همچنین خانواده‌ای دارد که فوتبالی است و عمویش در ابومسلم بازی می کرده است.

تسنیم: در ارتباط با فوتبال خراسان رضوی کلام پایانی را بفرمائید...

مهاجرانی: فوتبال خراسان رضوی با همین وضعیت ادامه دارد تا زمانی که از نیروهای بومی مردمی خود استفاده نکند و مطمئن باشید هنگامی که افرادی که برای فوتبال این استان زحمت کشیده‌اند کنار گذاشته شوند روزی می رسد که خود این افراد کنار گذاشته می‌شوند اما باید این نکته را دانست که فوتبال نتیجه زحمت  کشیدن است.

تسنیم: با نام هر فردی یک کلمه یا جمله درباره‌اش بگوئید.

خداداد عزیزی: دوست خوب

رضا عنایتی: فوتبالیست خوب

اکبر میثاقیان: اکبر میثاقیان تخصص این را دارد که تیم‌ها را بالا بیاورد و هیچ کس به اندازه میثاقیان تجربه چنین کاری ندارد. هر کسی می‌خواهد تیمش به لیگ برتر صعود کند، باید اکبر را همراه تیم خود کند ولی واقعاً حیف اکبر است که به کرمان برود و در همین شهر خودمان با این همه تجربه‌ای که دارد، از وی استفاده‌ای نشود.

علی حنطه: بنده تاکنون با علی حنطه کار نکرده‌ام، اما علی حنطه جزء مربیان بسیار کار بلد است.

عباس چمنیان: جزء مربیانی است که فوتبال روز دنیا را‌ می‌شناسد و در این زمینه مطالعات فراوانی داشته و منطق فراوانی در فوتبال  دارد.

هادی برگی زر: فردی ‌کار بلد است.

تسنیم: از حال و روز پیشکسوتان فوتبال خراسان تا چه میزان اطلاع دارید؟

مهاجرانی: از طریق تلفن با جهان زنده دل در تماس هستم و حال و روزش را می‌دانم؛ اگر نظر من را درباره وی بخواهید بدانید، به نظرم  انسان درست و صادقی است چراکه جهان زنده‌دل کسی بود که به‌دنبال ابومسلم حرکت کرد و زندگی خود را وقف ابومسلم کرد اما به‌هیچ جا نرسید و این در حالی است که می‌توانست از غیر ابومسلم به مقام‌های خوبی برسد.
عنوان سئوال نخست در ارتباط با صعود سیاه جامگان به لیگ برتر نظر خود را بفرمائید.

مهاجرانی: بنده به خاطر دارم که سیاه جامگان با برنامه کار خود را آغاز کرد و در همان زمان که با آقای عباسی صحبت می‌کردم، برنامه‌اش بر این بود که تا سال سوم به لیگ برتر صعود کند و طبق برنامه خود حرکت کند و موفق هم بود به نظر بنده باید سال گذشته هم سیاه جامگان به لیگ برتر صعود می‌کرد.

تسنیم: به نظر شما مهم‌ترین عامل صعود سیاه جامگان به لیگ برتر چه بود؟

مهاجرانی: همیشه ما این مسئله را گفته‌ایم که فوتبال ما ضعف برنامه‌ریزی و تشکیلاتی دارد سرپرست سیاه جامگان برنامه‌ریزی صحیح کرده بود. سه سال پیش اعلام کرد، قرار است با این برنامه پای کار بیاید، قبلاً برنامه‌ریزی تمامی مسائل را کرده بود این در حالی است که می‌توانست پول خود را صرف کارهای دیگر کند ولی به هر دلیلی  آمد تا به جای ابومسلم در شهرش نماینده‌ای باشد و به سالم‌سازی شهر کمک شایانی کند.

تسنیم: با توجه به اینکه امسال دو نماینده از فوتبال مشهد در لیگ برتر است، چه کنیم که این دو تیم به سرنوشت ابومسلم و پیام دچار نشوند؟

مهاجرانی: تمامی این مسائل به دست مسئولان خود هر دو باشگاه است که چگونه بتوانند تیم خود را نگه دارند. یک بار بنده در مصاحبه‌هایم گفته بودم که زمانی، فوتبال ما صادراتی شده بود اما الان بازیکن هم وارد می‌کنیم.

سیاه جامگان تیمی بود که بازیکنان بومیش بیشتر از بازیکنان خارجی‌اش بود، اگر سیاه جامگان مرکز آکادمی فوتبال خود را در کنار تیم اول خود راه‌اندازی کند، مطمئناً تا چهار سال آینده 60 درصد بازیکنان این تیم بومی می‌شوند.

تسنیم: در ارتباط با وضعیت پدیده نظر خود را بفرمائید.

مهاجرانی: مدیران پدیده با برنامه آمده بودند و زحمات زیادی هم کشیدند اما پدیده نوسان زیادی داشت و در شروع بسیار خوب بود، به عنوان مثال پدیده تنها تیمی بود که توانست از تراکتور 6 امتیاز بگیرد اما اگر 10 بار دیگر این دو تیم بازی کنند، شاید چنین اتفاقی نیفتد، اگر این 6 امتیاز را هم از پدیده کم کنیم، شاید وضعیت مطلوبی نداشته باشد.

تسنیم: نتایجی که پدیده به دست آورد قابل قبول بود؟

مهاجرانی: پدیده تیمی بود که بالانس کاریش زیاد بود، چراکه از برخی تیم‌های قوی نتایج بسیار عالی کسب می‌کردند اما از تیم‌های ضعیف شکست می‌خورد. این نشان‌دهنده نوسانات زیاد این تیم است چراکه اگر این گونه نبود این تیم درحال حاضر باید جزو مدعیان قهرمانی می‌بود.

تسنیم: به نظر شما مشکلات مالی برای همه تیم‌ها وجود دارد یا تنها برای پدیده است؟

مهاجرانی: با توجه به اینکه مرزبان مربی محلی نبود، بنده قبل از آمدن به پدیده به وی گفتم که کار کردن در مشهد سخت است.

برخی هستند که مدعی‌اند ‌ما پول نگرفته‌ایم و این یک درد مشترک است اما نباید هر جلسه اعلام کنیم که بازیکنان ما پول نگرفته‌اند چراکه غیر از تراکتور، فولاد و سپاهان ‌این مشکل همه تیم‌ها است.

تسنیم: بنابراین از نظر شما تمامی تیم‌ها چنین مشکلی دارند؟

مهاجرانی: اگر بخواهم تیم‌هایی که مشکل مالی داشته‌اند را نام ببرم، می‌توان به تیم قم، راه آهن و بسیاری دیگر از تیم‌ها اشاره کرد.‌ به‌عنوان مثال تیم راه‌آهن هیچ چیز در بساط نداشت، واقعا فرهاد کاظمی جرات داشت که تیمی را تحویل گرفت، هم در آستانه سقوط بود و هم اینکه هیچ پولی در بساط نداشت هم اینکه سرپرست و مربی تیمش مشخص نبود، اما فرهاد کاظمی هیچ‌گاه صحبت از کمبودها نکرد.


نظرتان در رابطه با اسطوره‌هایی همچون خداداد و اکبر میثاقیان چیست؟

مهاجرانی: تا زمانی که امثال خداداد و چنین سرمایه‌های عظیمی در این استان وجود دارد و مردم هم وی را قبول دارند و دیدگاهشان نسبت به خداداد مثبت است، چرا در شهر خودمان نباید کار کند؟

به عنوان مثال دیگری اکبر میثاقیان به کرمان رفته است؛ می‌توانستیم از سرمایه هایمان استفاده کنیم. خداداد عزیزی و اکبر میثاقیان کسانی هستند که صاحب تجربه‌اند و به فوتبال کشور خدمت کرده‌اند و لحظه‌ای از فوتبال جدا نشده‌اند.


حدود دو سال پیش، حشمت مهاجرانی خبر از افتتاح مرکز آکادمی ابومسلم داد، هم اکنون این مرکز در چه حالی است؟

مهاجرانی: در همان زمان که این مرکز را راه اندازی کردیم، خود گیر شدیم که در همین راستا متاسفانه ابومسلم بر مبنای برنامه‌ریزی صحیح جلو نرفت و هیچ تیمی سه نفری را که قرار است نام ببرم را همزمان با هم در یک تیم نداشت. نخست غلامحسین پیروانی، خداداد عزیزی و حشمت مهاجرانی که این سه نفر هر کدام این توانایی را دارند که یک تیم ملی را هدایت کنند و هر سه در ابومسلم جمع شدند اما موفق نشدند، علت این مسئله چه بود؟

اگر بخواهیم به این عوامل اشاره کنیم، می‌توانیم به عدم مدیریت، عدم برنامه‌ریزی و عدم داشتن تشکیلات اشاره کرد. پول تمام سرمایه و علل موفقیت نیست چراکه اگر پول به راه راست هدایت شود، به یک تیم کمک می‌کند در غیر این صورت ضربه می‌زند و ابومسلم چنین مسئله‌ای را در خود داشت، اگر نه غلامحسین در شیراز موفق شد پس علت این نتایج ضعیف چه بود؟

به عنوان مثال بنده خودم در خارج از کشور هدایت یک تیم را بر عهده گرفته‌ام و با مترجم موفق بودم اما در هنگامی که به مشهد آمدم و با زبان مادری خود سخن می‌گفتم، موفق نبوده‌ام.