آی اسپورت - ایران در آستانه بازی با اسپانیاست و بسیاری از مردم می‌خواهند این مسابقه را دسته‌جمعی و در مکان‌های عمومی نگاه کنند. به پارک و کافه‌ها بروند و شریک خوشحالی و ناراحتی پخش بازی شوند. اوضاع در شهر مشهد هم همین‌طور است. آن‌جا هم بسیاری از مردم می‌خواهند شهرداری به گفته‌اش عمل کند و اجازه دهد تا مردم راهشان به پارک‌ها باز شود و بازی را در کنار یکدیگر ببینند. این خواست تاکنون واکنش‌های بسیاری هم داشته است....
 تا جایی که روز گذشته قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد دراین‌باره واکنش نشان داده و گفته است: «نمی‌توان برای پخش بازی‌های فوتبال ایران در پارک‌های مشهد اقدامی کرد، چون تا مسابقات بعدی زمان کمی داریم، اما اگر ایران به فینال برسد برنامه‌هایی در نظر خواهیم گرفت. شهرداری با مصالح استان و مسئولان هماهنگ است و نمی‌خواهیم اقدامی خارج از مدیریت جمعی انجام دهیم. در پخش‌ نشدن بازی‌های فوتبال در پارک‌ها حتماً مصلحتی بوده است. امید داریم که در بازی‌های بعدی چه در فوتبال و چه در والیبال بتوانیم با هماهنگی بیشتر این کار را انجام دهیم.» شهردار مشهد برای برگزاری فوتبال در پارک‌ها شرط گذاشته است. او می‌گوید بازی‌ها به شرطی در پارک‌های مشهد نمایش داده می‌شود که ایران راهی فینال شود. این موضوع را با محمدحسین ودیعی، عضو شورای شهر مشهد در میان گذاشته‌ایم که در پی می‌آید:

آقای ودیعی بعد از صحبت‌های آقای خامسی، بسیاری از گفته ایشان تعجب کرده‌اند چون رفتن ایران به فینال کمی دشوار به نظر می‌‌رسد. در حقیقت ایشان می‌خواهند با موکول کردن پخش بازی‌ها در پارک به زمان فینال این موضوع را از دستورکار خارج کنند؟

خیر. این‌طور نیست. ما در شهرداری پیش از آغاز بازی‌های جام‌جهانی در تلاش بودیم فضایی برای در کنار هم قرار گرفتن مردم ایجاد کنیم و حتی می‌خواستیم بازی‌های دور اول را هم در پارک‌ها پخش کنیم اما شرایط به گونه‌ای پیش رفت که این امکان از ما سلب شد درحالی‌که برای این مورد بسیار تلاش کرده بودیم.

جلوی پخش را گرفتند؟

از سوی شورای تأمین استان و سایر بخش‌ها موانعی ایجاد شد و در نتیجه نتوانستیم آن را پخش کنیم.

اگر ایران از مرحله مقدماتی صعود کند، نخستین‌بار است که تیم‌ملی کشورمان توانسته به این موقعیت دست یابد؛ آیا در این صورت امکان پخش وجود خواهد داشت؟

باز هم باید بگویم که ما دوست داریم این اتفاق بیفتد آن هم در وضعیتی که اقبال عمومی به این وضع بسیار بالاست. مردم دلشان می‌خواهد به پارک بیایند و بازی را با هم ببینند. ما تلاش می‌کنیم اما این‌که نتیجه چطور شود نمی‌دانیم.


در حال حاضر در کافه‌ها فوتبال پخش می‌شود؟

مجوز پخش در سایر مناطق با ما نیست و در نتیجه نمی‌توانم نظر درستی درباره آن بدهم اما شنیده‌ام که آن‌جا هم برخوردهایی شده است.

 پخش فوتبال در فضاهای عمومی از سال ٢٠٠٦ که ایران در بازی‌های جام‌جهانی به مرحله نهایی رفته بود، آغاز شد. در آن زمان مسئولان شهرداری وقت تصمیم گرفتند تا این بازی‌ها را در فضاهای عمومی زیرنظر شهرداری هم پخش کنند تا مردم هم به‌طور دسته‌جمعی به دیدن بازی‌ها بنشینند و هم با توجه به برگزاری این بازی‌ها در فصل تابستان از فضاهای عمومی مثل پارک‌ها استفاده کنند.

نمایش این بازی‌ها به‌خصوص بازی‌های تیم‌ملی ایران در پارک‌های بزرگ مثل پارک ملت و پارک لاله با استقبال بسیار زیادی از سوی شهروندان تهران روبه‌رو شد و بسیاری از خانواده‌ها فوتبال‌ها را از این طریق دیدند. البته بعد از این شهرداری با نمایش مجموعه‌های تلویزیونی نیز فضای دیداری خوبی در ایام تابستان برای شهروندان فراهم کرد.

در بازی‌های جام‌جهانی گذشته هم مسئولان شهری و هم سینماداران به فکر نمایش فوتبال‌ها به صورت مستقیم از سینماها و اماکن عمومی بودند اما نمایش بازی‌ها از سینماها درست یک روز مانده به آغاز جام‌جهانی منتفی شد، آن‌هم به دلیل کمک به اقتصاد سینما. جام‌جهانی امسال هم بی‌حاشیه نبود. هرچند سینماها اقدام به پخش بازی کردند اما امکان پخش بازی در ورزشگاه آزادی فراهم نشد تا خانواده‌ها بتوانند با هم به تماشای فوتبال بنشینند.

روزنامه شهروند