align=bottom
کمک داور بین‌المللی فوتبال ایران گفت: بزرگترین آرزویم این است که بتوانم در جام جهانی فوتبال بانوان قضاوت کنم. دستمزد داوری بانوان ناچیز است؛ انسیه خباز مافی‌نژاد را باید پرافتخارترین بانوی داور ورزشی خراسانی دانست. این بانوی مشهدی امسال نیز در مراسم انتخاب برترین‌های فوتبال کشور برای سومین سال متمادی موفق به کسب عنوان بهترین کمک‌داور لیگ برتر فوتبال بانوان کشور شد....

مافی‌نژاد در سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از سه کمک داور بانوی ایرانی موفق به داوری در لیگ‌ها و مسابقات بین‌المللی متعدد برون‌مرزی از جمله  قضاوت در مرحله نهایی جام ملت‌های بانوان آسیا شده است. به همین بهانه با او گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: بسیاری از بانوان در حوزه ورزش در آرزوی جایگاهی که شما امروز در ورزش بانوان کسب کرده‌اید بوده و هستند. چه احساسی دارید؟

مافی‌نژاد: همان طور که می‌دانید در سال‌های قبل شرایط بازی فوتبال برای بانوان وجود نداشت. خودم بازیکن بودم اما لیگ فوتبال بانوان در کار نبود تا اینکه در سال‌های اخیر لیگ بانوان راه‌اندازی و شرایط تسهیل شد. با آسان شدن شرایط و راه افتادن لیگ بانوان، عرصه برای داوری بانوان نیز مهیا شد. من هم حسب علاقه در کلاس‌های داوری شرکت کردم و جذب این حوزه شدم.

تسنیم: پس شرایط متفاوت از گذشته است؛ یعنی شرایط امکان ورود بانوان به ورزش و مقوله داوری آسان‌تر شده است؟

مافی‌نژاد: شرایط در واقع از سال 88 تا امروز تفاوتی ندارد. کمبودها از قبیل مکان برای تمرین، امکانات، رفت و آمد و.... همان است. افتخار انتخاب اولین گروه داوران بین‌المللی خانم باعث شد بقیه افراد هم برای رسیدن به این عرصه تلاش کنند وگرنه سختی کار بانوان همچنان ادامه دارد. در واقع برای شروع شرایط وجود دارد و همت و تلاش و علاقه می‌تواند عامل موفقیت باشد.

تسنیم: از قرار خراسانی‌ها در حوزه داوری چه آقایان و چه بانوان امروز دیگر به قطبی بلامنازع رسیده‌اند. این اتفاق را ناشی از چه می بینید؟ برنامه‌ریزی سازمانی یا تلاش فردی؟

مافی‌نژاد: ما داورهای مشهدی بزرگی مانند قهرمانی، ترکی، فریمانی، کامرانی‌فر و سخندان در حوزه داوری آقایان داریم که به نوعی هم پشتوانه نیرو محرکه‌ای برای ما بانوان در خراسان محسوب می‌شوند. با تمام احترام به مسئولان ورزشی، این افراد خودشان تلاش کرده‌اند و به این جایگاه رسیده‌اند و ما هم در این راه در واقع ادامه‌دهنده راه آنان بودیم. باید بگویم برای آینده داوری مشهد و خراسان نگران هستم. ما امروز قطب داوری ایران محسوب می‌شویم اما در آینده‌ای نزدیک این شرایط را از دست خواهیم داد.

تسنیم: چرا؟ دلیل آن چیست؟

مافی‌نژاد: مهمترین دلیل عدم ثبات در مدیریت ورزش است. یک مدیر منصوب می‌شود و برنامه‌ریزی می‌کند، پشتوانه‌سازی و آینده نگری و بعد بلافاصله قبل از گرفتن نتیجه کارش با مدیر دیگری عوض می‌شود. مدیر بعدی هم دوباره با برنامه جدی و.....در واقع سیستم مدیریتی ما بر محور افراد می‌چرخد و نه سیستم. در حوزه زیرساختی برنامه‌ای برای جذب جوانان نداریم. حداقل در حوزه بانوان که ما در ان مشغول هستیم هیچ برنامه دراز مدتی وجود ندارد و عمده این ایراد هم ساختاری و سیستماتیک است. با  تغییرات مدیریتی، تنها زمان را از دست می‌دهیم و به عقب برمی‌گردیم.

تسنیم: بسیاری فعالان ورزشی خراسانی نبود حمایت از حوزه ورزش را در مشهد بسیار پُررنگ‌تر از شهرهای دیگر مانند تهران، اصفهان ... می‌دانند و موفقیت خود را صرفا مرهون تلاش و سرمایه‌گذاری شخصی. شما موافقید؟

مافی‌نژاد:  موضع گیری سختی می‌خواهید. تا امروز مسئولان به ما لطف داشته‌اند و کمک‌های اندکی کرده‌اند. اما بیش از 90 درصد این جایگاه مرهون تلاش و زحمت خودمان بوده است.در همین حوزه داوری بانوان اولین و ابتدایی‌ترین مشکل ما نداشتن تمرین است که همیشه در این سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم و مسئول و نهاد و ارگانی هم با ما برای رفع آن همکاری نکرده است.

امیدواریم همیشه البته این شرایط بهتر شود. با انتصاب نایب رئیس جدید بانوان استان اتفاقات خوبی در آینده خواهید شنید. هرچند پای صحبت برخی مسئولان که می‌نشینیم به آنها هم باید حق داد اما باز هم می‌گویم بالای 90 درصد موفقیت به ویژه در قشر داوری بر پایه تلاش شخصی است.

تسنیم: وضعیت دستمزدهای داوران در لیگ فوتبال بانوان چگونه است؟

مافی نژاد: اصلا در این حوزه شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توان از عدد و رقم صحبت کرد چون دستمزد داوری بسیار پایین و ناچیز است.

تسنیم: رقم دقیق را بگویید خانم مافی‌نژاد، اجازه بدهید رقم رسانه‌ای شود.

مافی نژاد: کمک داوران 80 هزار تومان و داوران 120 تومان به ازای هر قضاوت در لیگ برتر بانوان. البته دستمزد قضاوت لیگ سال قبل هنوز تسویه نشده اما قرار بود درصدی اضافه شود. در واقع دستمزد ما یک ششم دستمزد داوری در لیگ مردان است. حالا شما با توجه به هزینه‌های رفت و آمد، و حمل و نقل و... این  رقم اصلا با توجه به شرایط خانم‌ها برای طی کردن مسافت دو شهر و نیز این که برخی همکاران من مادر هم هستند  و این مسئولیت‌ها را دوچندان می‌کند. در عمل چیزی که شامل حال خانم‌ها نمی‌شود و این واقعا ظلم است.

تسنیم: در این سه سال متمادی که حائز رتبه کمک داور برتر بانوان در کشور شدید، جوایز نقدی به شما پرداخت شد؟

مافی نژاد: سه سال پیش جایزه نقدی به دلیل مشکلات با اسپانسر داده نشد اما دو سال گذشته جایزه نقدی اهدا شد.

تسنیم: در شش ماه اخیر بانوان ما در حوزه فوتسال آسیا درخشیده‌اند از طرف دیگر موفقیت تیم داوری ایران در جام جهانی مسیر را برای داوری بانوان ما در فوتبال هموار کرده است.

مافی نژاد: البته در حوزه داوری بانوان از سال 2010 به صورت بین‌المللی قضاوت می‌کنیم و شرایط مهیا است. البته با توجه به موفقیت داوران ما در عرصه جهانی انتظار داشتیم این موفقیت جامعه فوتبال را تحت تاثیر قرار دهد اما در مراسم چند شب گذشه شاهد صحنه‌هایی بودیم که گمان نکنم اتفاقی بیافتد.

تسنیم: افق موفقیت خود را در کجا می‌بینید؟

مافی نژاد: مسلما قضاوت در جام جهانی فوتبال بانوان است. سال آینده جام جهانی بانوان در فرانسه برگزار خواهد شد. هر چند در آزمون کاندیدای کمک داوری این مسابقات قبول نشدیم اما به نظر من چیزی از همکاران آسیایی که انتخاب شدند هم کم نداشتیم و در حق ما داوران ایرانی اجحاف شد. حالا باید برای جام جهانی 2023 منتظر بمانیم.

تسنیم: شهر مشهد  در حوزه ورزش بانوان در تمام عرصه‌ها از ورزش همگانی حساب کنید تا ورزش حرفه‌ای چه میزان نیازمند کار است و نسبت به بقیه استان‌ها شرایط آن چگونه است؟

مافی‌نژاد: در فوتبال و فوتسال حداقل مسئولان خوبی داریم اما نتوانسته‌ایم موفق باشیم و عمده‌ترین مشکل بحث امکانات و فضاهای ورزشی است تا بانوان بتوانند حضور داشته باشند. مگر از ورزش سالم‌تر چه  تفریحی برای دختران و خانم‌ها می‌تواند باشد؟ می‌توانیم پیشرفت زیادی داشته باشیم و ما بسیاری ورزشکار حرفه‌ای خانم داریم که در شهرهای دیگر مشغول ورزش حرفه‌ای هستند.

تسنیم: آیا لیگ برتر فوتبال بانوان هم  مانند لیگ برتر آقایان حواشی و جنجال دارد؟

مافی نژاد: چون بازی‌های ما پخش زنده ندارد و نیز در حوزه رسانه‌ها پوشش جدی داده نمی‌شود به همین دلیل جنجال و حواشی هم به نسبت لیگ آقایان کمتر است اما در حد و اندازه لیگ بانوان بله حواشی داریم.

تسنیم: به عنوان یک داور بین المللی و افتخار آفرین مشهدی چه درخواستی از دست اندرکاران ورزشی مشهد اعم از سازمان ورزش و جوانان دارید؟

مافی‌نژاد: امکانات و شرایط تمرین را برای ما مهیا کنند. دغدغه ما همیشه زمین تمرینی است. البته مسئولان طرقبه با همکاری خودشان زمین چمن تمرینی در اختیار ما قرار داده‌اند اما مسیر طولانی ما را دچار محدویت کرده است.

گفت‌وگو از صادق عسکری
تسنیم از مشهدمقدس