align=bottom
هرچند مجموعه اماکن ورزشی آستان قدس رضوی تحت عنوان مؤسسه تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی در قلب شهر مشهد واقع‌شده، اما کم نیستند کسانی که اطلاعات زیادی از این مؤسسه و اماکن و امکانات مدرن و مجهز آن ندارند. مؤسسه‌ای که 3 مجتمع فرهنگی ورزشی مستقل دارد که مساحت عرصه آن‌ها بالغ‌بر 23 هکتار می‌شود. این مؤسسه 12 هیئت ورزشی فعال اعم از فوتبال، هیئت باستانی، کشتی، جودو، کاراته، کونگ‌فو، تکواندو، ژیمناستیک، بسکتبال، والیبال، شنا و تنیس دارد و در شرایط معمول، روزانه بیش از 5 هزار نفر از امکانات ورزشی و خدمات آن در حوزه ورزش استفاده می‌کنند....

 تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی برای پوشش دادن همه علائق ورزشی و تشکیل کلاس‌های آموزشی، در دوره‌های زمانی مختلف نسبت به احداث سالن‌های متنوع اقدام کرده است اما از این بین، شماری از اماکن ورزشی از ویژگی‌های برجسته‌تری برخوردار هستند که دهه کرامت فرصت مغتنمی است تاکمی بیشتر با اولین موقوفه ورزشی جهان اسلام آشنا شویم:

 

ورزشگاه امام رضا(ع)
بی‌تردید ورزشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) شاخص‌ترین سازه ورزشی این مؤسسه است. این ورزشگاه چند عملکردی در زمینی به مساحت 57 هزار مترمربع و با زیربنای 100 هزار مترمربع، گنجایش حدود 24000 نفر برای تماشای مسابقات ملی و بین‌المللی در رشته‌های فوتبال و دوومیدانی را دارد. در معرفی ویژگی‌های این ورزشگاه همین بس که اولین استادیوم تمام مسقف ایران و دارای اولین پیست دوومیدانی استاندارد کشور است. ساخت این مجموعه از سال 86 تا 95 به طول انجامید و برای عملیات ساخت آن رقمی نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که آن را به یکی از گران قیمت‎ترین ورزشگاه‎های خاورمیانه بدل می‌کند.
جدای از امکانات منحصر به فرد و مدرن این ورزشگاه اعم از زمین چمن استاندارد، سامانه‌های فنی از جمله روشنایی، صوتی، امنیتی و تهویه مطبوع، آنچه بیش از سایر تجهیزات برای مراجعان قابل لمس و ارزشمند است، آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای ورود و خروج تماشاچیان در حداقل زمان ممکن از مبادی ورودی و خروجی مطابق استانداردهای سازمان فیفا است. ساخت 6 طبقه پارکینگ با ظرفیت 1200 وسیله نقلیه به مساحت 40 هزار مترمربع و نیز ایجاد پارکینگ مجزا برای موتورسیکلت و دوچرخه در نزدیک‌ترین محل به ورزشگاه از دیگر مزیت‌های این سازه ورزشی به شمار می‌آید. نصب 22 گیت الکترونیکی در ورزشگاه امام رضا(ع) به‌منظور کنترل اوضاع و حفظ امنیت و آرامش هواداران و تیم‌های ورزشی از دیگر نقاط قوت و تمایز این ورزشگاه محسوب می‌شود.

 

سالن‌های باستانی و کشتی
سالن باستانی و ورزش‌های زورخانه‌ای با رویکرد توجه به ورزش مذهبی و ملی و نیز گسترش فرهنگ و روحیه پهلوانی و جوانمردی در جامعه، به‌عنوان یکی از ارزنده‌ترین سالن‌های زورخانه‌ای کشور از حدود 20 سال پیش راه‎اندازی شده و پذیرای علاقه‌مندان به آیین پهلوانی و فرهنگ ناب رضوی است. معماری این گود به نیت امام هشتم، هشت ضلع دارد و هر ضلع به صفتی برگرفته از مرام پهلوانی نام‌گذاری شده از گذشت، جوانمردی، وفاداری و تواضع گرفته تا فروتنی، فتوت، صفا و میهن‌دوستی.
به اذعان کارشناسان رشته باستانی، این گود ازنظر وسعت، امکانات، نظم و انضباط و فرهنگ معنوی حاکم بر آن، یک سر و گردن از دیگر اماکن ورزشی از نوع خود ارجح است. این سالن با مساحت 500 مترمربع، ظرفیت پذیرش هر نوبتِ باستانی‌کاران، 40 نفر و ظرفیت فضای استفاده تماشاچیان هم 350 نفر در نظر گرفته شده. این گود با برخورداری از استانداردها در سطح ملی پتانسیل برگزاری مسابقات را داراست. در کنار این گود سالنی از تجهیزات کامل ورزشی برخوردار بوده و دوش و رختکن برای آن تعبیه‌شده.  
در جوار این سالن باستانی، سالن زیبا و مجهز کشتی تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی جا خوش کرده که با مساحتی برابر 500 مترمربع و امکاناتی نظیر دو تشک کشتی، دستگاه‌های بدن‌سازی، رختکن و دوش مجزا، در هر نوبت تمرینی به‌اندازه 40 کشتی‌گیر فضا دارد و 100 نفر تماشاگر هم در اطراف آن جای نشستن دارند.

 مجتمع‌های آبی
مؤسسه تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی با سه مجتمع آبی ویژه بانوان و آقایان به دو صورت تفریحی و آموزشی در خدمت علاقه‌مندان به رشته مفرح شنا است. مجتمع شماره 1 ویژه آقایان وسط مؤسسه، مجتمع فرهنگی ورزشی شماره 2 اختصاصی بانوان در زمینی در مجاورت مؤسسه و مجتمع فرهنگی و ورزشی شماره 3 ویژه آقایان و یک شیفت برای استفاده  بانوان در شهرک شهید رجایی قرار گرفته است. هر سه مجموعه مجهز به استخرهای آموزشی و قهرمانی و دارای سونای خشک و بخار، جکوزی، امکانات بدن‌سازی، اتاق ماساژ، فروشگاه و بوفه، نمازخانه، آزمایشگاه دائمی آب است.
هر یک از استخرها در هر نوبت استفاده، گنجایش پذیرش 20 شناگر را دارند و علاوه بر آن ظرفیتی حضور 100 تماشاگر هم پیرامون استخرها جانمایی شده است. در طول سال، دوره‌های آموزشی در سطوح مختلف اعم از آموزش شنای عمومی، غریق نجات و ورزش در آب با حضور مربیان و ناجیان حرفه‌ای در این مجموعه‌های آبی تشکیل می‌شود. شیفت‌های اختصاصی بانوان از امکانات ویژه‌ای نظیر تأمین مسائل امنیتی، حفظ بهداشت آب، مکانی برای اقامه نماز، پخش اذان در فضای عمومی استخرها، امکانات رفاهی و بانکی برخوردار هستند.

 

سالن‌های چندمنظوره  
شماری از سالن‌های چندمنظوره تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی در طبقات زیرین ورزشگاه جای گرفته است. 10 سالن بسته به عملکردهای متنوع مورد کاربری به مساحت 9 هزار مترمربع ویژه علاقه‌مندان رشته‌های کاراته، تکواندو، جودو، کونگ‌فو، دفاع شخصی، بدمینتون، تنیس روی میز، آمادگی جسمانی، بدن‌سازی و ژیمناستیک ساخته‌شده است. این سالن‌ها مجهز به مدرن‌ترین تجهیزات ورزشی، نمازخانه، رختکن مربیان و ورزشکاران، دوش و سیستم‌های تهویه مطبوع با تأمین گرمایش و سرمایش هوشمند هستند و روزانه ظرفیت ارائه خدمات به 5 هزار نفر را دارا هستند.
در سمت دیگر این مؤسسه ورزشی، سه سالن چند منظوره با ظرفیت حضور تماشاگران و تجهیزات روز آموزشی برای فعالیت ورزشکاران رشته‌های والیبال، بسکتبال و فوتسال طراحی و ساخته شده. برای رشته فوتسال، دو سالن جهت برگزاری تمرین و مسابقات، هرکدام با ظرفیتی معادل 40 ورزشکار در هر نوبت و سکوی ویژه تماشاگران به گنجایش 150 نفر در نظر گرفته شده که با امکاناتی چون رختکن و دوش تجهیز شده‌اند. دو رشته بسکتبال و والیبال نیز دارای سالن‌های تخصصی مسابقه و تمرین بوده و با ظرفیت آموزشی حدود 50 نفر و جایگاه ویژه تماشاگران به گنجایش بیش از 1000 نفر در اختیار  مربیان، ورزشکاران و تماشاگران قرار دارد.
در ضمن در کنار مجتمع فرهنگی ورزشی شماره 2 ویژه بانوان، یک سالن چندمنظوره برای ورزشکاران علاقه‌مند به رشته‌هایی نظیر بسکتبال، والیبال، بدمینتون احداث شده که در اختیار بانوان قرار دارد.