نگاهی به سالهای دور فوتبال می‌افكنیم و به یاد می‌آوریم كه روزگاری در این دیار چه تیم‌هایی داشتیم شاهین، دارایی، تهرانجوان، هما در تهران، شاهین آبادان و صد البته شاهین اهواز در خوزستان و پلی‌اكریل اصفهان، سپیدرود رشت، استقلال رشت، چوكا انزلی، برق شیراز و... نامها بسیار هستند برخی از آنها هنوز مانده‌اند ابومسلم خراسان و ماشین‌سازی تبریز كه روزگاری در سطح اول فوتبال كشور بودند. نگاهی به سالهای دور فوتبال می‌افكنیم و به یاد می‌آوریم كه روزگاری در این دیار چه تیم‌هایی داشتیم شاهین، دارایی، تهرانجوان، هما در تهران، شاهین آبادان و صد البته شاهین اهواز در خوزستان و پلی‌اكریل اصفهان، سپیدرود رشت، استقلال رشت، چوكا انزلی، برق شیراز و... نامها بسیار هستند برخی از آنها هنوز مانده‌اند ابومسلم خراسان و ماشین‌سازی تبریز كه روزگاری در سطح اول فوتبال كشور بودند. به گزارشی از تلویزیون می‌نگریم خبرنگار خراسانی می‌گوید شاید سالها طول بكشد تا بار دیگر فوتبال خراسان نماینده‌ای در لیگ برتر داشته باشد. ابومسلم خراسان امروز كجاست؟ چه كسی می‌تواند باور كند استانی چنین متمول قادر نباشد تیمی را در لیگ برتر كشور تغذیه كند؟ اما چنین اتفاقی افتاده است ابومسلم خراسان كه مردان بزرگی چون مسیح مسیح‌نیا، محمد پنجعلی، خداداد عزیزی، بادامكی، منصوری، جباری، تیموریان، واحدی‌نیكبخت، اكبر میثاقیان، اكبر اعظم، پتروویچ و اولروم در آن رشد كرده‌اند امروز حسرت می‌خورد و پیام مشهد دیگر تیم این استان هم هر سال یك دسته پایین‌تر سقوط می‌كند....
به تبریز می‌رویم آنجا هم روزگاری سبز قبایانی چون ماشین سازی داشت كه در فوتبال كشور بزرگی می‌كردند، اما با سقوط شهرداری تبریز حالا تنها به تراكتورسازی خوش است و حالا نگاهی به داماش گیلان می‌افكنیم از دیر باز خطه گیلان مهد بازیكنان بزرگی بود و مردانی چون سیروس قایقران، غفور‌جهانی، علی افتخاری، سید جلال حسینی، پ‍‍‍ژمان نوری، احمد‌زاده، اشجاری، شیرزاد و بسیاری دیگر از سواحل با صفای گیلان خود را به فوتبال ایران معرفی كردند به یاد داریم روزگاری در این شهر قرمزهای محبوبی چون سپیدرود رشت و بعد هم آبی‌های استقلال رشت و صد البته استقلال انزلی رشد كردند و طی این سالها نام بزرگ ملوان بندرانزلی هم می‌درخشید و در كنار انزلی به ناگهان شهر رشت هم صاحب تیمی چون پگاه گیلان شد كه بعدها به داماش تغییر نام پیدا كرد.

 این روزها داماش مشكلات عدیده‌ای دارد اختلاس بزرگ 3000 میلیاردی قربانی به نام گروه سرمایه‌گزاری و هلدینگ داماش را هم داشته است و این تیم دچار مشكلات مالی عدیده‌ای است هر چند كه ملوان هم كه قرار بود تحت حمایت منطقه آزاد انزلی قرار گیرد در روزمرگی‌ها دست و پا می‌زند، اما موضوع صحبت امروز ما داماش گیلان است امیر عابدینی مدیر عامل این باشگاه می‌گوید قرار است فولاد ماهان اصفهان كه مدیر عامل نام آشنایی چون محمدرضا ساكت یعنی همان مدیر عامل اسبق سپاهان است برای خرید داماش پیش قدم شوند، اما مشكلات زیاد است این كه روزگاری سپاهان نوین به لیگ برتر می‌آید و امتیازش را به فولاد اهواز می‌فروشند و امروز قرار است همان تصمیم گیرندگان برای اصفهان یك تیم دیگر یعنی به اصطلاح داماش و ماهان اصفهان درست كنند طنز تلخ فوتبال ما است، اما سخنان عابدینی جالب است كه می‌گوید جلسه‌ای با مسئولین استانی و شهرداری و شورای شهر و هیات فوتبال و نمایندگان گیلانی مجلس داشته‌‌ایم و آنها قول داده‌اند در صورت عدم مشتری برای داماش خودشان پا جلو بگذارند و از تیم حمایت كرده و برای این تیم بودجه‌ای بگذارند می‌پرسیم چرا این همه مسئول استان گیلان می‌خواهند پس از مرگ سهراب به دنبال نوش دارو باشند؟

 چرا حالا كه به زعم عابدینی قرار است این همه مسئولین اقدامی كنند باید در پی خریداران اصفهانی بدوند؟ شاید بد نباشد مسئولین استان گیلان و شهر رشت نگاهی به حكایت‌های تلخ امروز ابومسلم خراسان و ماشین‌سازی تبریز و شاهین اهواز بیافكنند و یا به یاد آورند روزگاری در شهر رشت تیمی به نام سپیدرود بود كه آنقدر قوی بود كه بعنوان نماینده ایران به مسابقات بین‌المللی قائد اعظم در پاكستان اعزام می‌شد، ولی حالا هیچ خبری از این تیم‌ها نیست كجا رفت شاهین اهواز كه روزگاری قهرمان جام‌حذفی ایران و نماینده كشورمان در جام در جام آسیا شد؟ آیا مسئولین شهر رشت و استان گیلان می‌توانند بیاندیشند چند سال مردم آذربایجان خون و دل خوردند تا تراكتور سازی بار دیگر به لیگ برتر بازگشت؟ آیا بازهم این آقایان می‌خواهند دست روی دست بگذارند تا داماش و به دنبال آن ملوان به دسته لیگ اول سقوط كنند؟ چرا این آقایان امروز نباید به كمك داماش بیایند دست به دامان صنعت فولادی بشوند كه گرفتاری زیادی با فولاد مباركه سپاهان و فولاد مباركه اهواز دارد گروه صنعتی ماهان در بسكتبال بسیار موفق بوده است و به طور حتم اگر داماش به اصفهان برود روزگار بهتری خواهد داشت، اما می‌پرسیم اگر داماش از رشت برود و ملوان هم بار دیگر اسیر فقر و نداری‌ها و از دست دادن بازیكن بشود كسی در زیر باران‌های زیبای استان گیلان اشك حسرت چون عاشقان فوتبال در خراسان نخواهد ریخت ؟
منبع: تابناک