لیگ یک در گروه الف پایان یافت. گسترش فولاد که از دو هفته پیش قهرمان این گروه شده بود این هفته هم در بازی تشریفاتی به الوند باخت تا الوند علیرغم اینکه صعود نکرد پایان خوشی داشته باشد. هر چند عملکرد الوند در این فصل از بازی ها قابل تحسین بوده چون اولین فصل حضور خود در بازی ها را تجربه می کرد.قرعه صعود به مرحله پلی آف به مس سرچشمه رسید. این تیم در خانه از سد اتکا گذشت اما بیشتر صعودش را مدیون گل گهر سیرجان است که در مسجد سلیمان دو گل به تیم نفت زد. نفت که یک امتیاز از مس سرچشمه پیش بود با دو امتیاز کمتر به کار پایان داد. هر چند که این ناکامی چیزی از ارزش های تیم خوب نفت مجسد سلیمان کم نمی کند که تماشاگران پرشور و متعصبی دارد....

از ابومسلم خراسان و نساجی مازندران می توان به عنوان تیم های ناکام این فصل از بازی ها یاد کرد که موفق به صعود نشدند. هر چند که نساجی خوش یمن بود که به دسته پا ئین تر سقوط نکرد! سقوط شاهین بوشهر که فصل گذشته در لیگ برتر حضور داشت در جای خود قابل تامل است. بی پولی چنان بلایی بر سر این تیم آورد که به سرعت از لیگ برتر به لیگ 2 سقوط کرد! شهرداری اراک هم دیگر در لیگ یک نخواهد بود. این در حالی است که اراکی ها مدعی تیمداری در لیگ برتر بودند!...

بعد از سقوط ماشین سازی، شهرداری اراک و شاهین بوشهر – اتکا هم سقوط تلخی به دسته پا ئین تر داشت. البته اگر سنگ آهن در بازی داخل خانه با استقلال اهواز به نتیجه بهتری از مساوی یک بر یک آنهم در دقایق پایانی دست می یافت اتکا سقوط نمی کرد. در این بازی ابراهیم میرزاپور یک گل بد و مبتدیانه خورد و استقلال اهوازی ها هم بارها و بارها خود را به زمین انداختند!

حال مس سرچشمه منتظر است تا حریف خود را در مرحله پلی آف پیدا کند. البته این تیم در پلی آف اول با یکی از دو تیم استقلال خوزستان یا شهرداری تبریز بازی خواهد کرد و در مرحله پایانی با تیم چهاردهم لیگ برتر رویارو خواهد شد. مس سرچشمه با داوود مهابادی در این فصل از بازی ها حاضر است. مربی ای که فصل گذشته تیم گهر را به لیگ برتر رهنمون کرد و در این فصل نشان داد که موفقیتش در فصل گذشته اتفاقی نبوده است.

 

صعود شهرداری تبریز و سقوط مس رفسنجان!

 

هفته پایانی لیگ یک در گروه ب هم آبستن حوادث متعددی بود.  فولاد یزد کمتر امید داشت مس رفسنجان در خانه شهرداری بندرعباس مغلوب شود و خود نیز در خوزستان از سد تیم مدعی قهرمانی (استقلال خوزستان) بگذرد و در نهایت این فعل و انفعالات سبب شود در جدول بازی ها باقی بماند. این اتفاق رخ داد تا بار دیگر ثابت گردد در فوتبال هر اتفاقی محتمل به نظر می رسد. در بازی دو تیم ابتدا استقلال خوزستان پیش افتاد و با این  نتیجه استقلال خوزستان به لیگ برتر راه می یافت چرا که در کرمانشاه بازی راهیان– شهرداری تبریز بدون گل پیش می رفت اما فولاد بعد از گلی که خورد دو گل زد تا خود در جدول بازی ها باقی بماند و شهرداری تبریز هم با این تساوی قهرمان شود و به لیگ برتر صعود کند.

مصاف راهیان کرمانشاه – شهرداری تبریز یک تماشاگر ویژه داشت و او کسی نبود جزء غلامرضا بهروان. سقوط مس رفسنجان با مربیگری بهمن فروتن از نکات قابل حدس بازی های دیروز بود. تیم او با شکست در برابر شهرداری بندرعباس و هم چنین پیروزی فولاد در برابر استقلال خوزستان که محتمل نبود، سقوط کرد! ملی حفاری، یادآوران و برق هم پیش از این سقوط کرده بودند. ملی حفاری تیمی بود که از لیگ 2 به لیگ یک صعود کرده بود و تیم های یادآوران و برق هم با خرید امتیاز به لیگ یک آمدند. امید که از این پس هیچ تیمی نخواهد با خرید امتیاز به لیگ یک صعود کند چون اینطوری عاقبت خوبی نخواهد داشت.

استقلال خوزستان در مرحله پلی آف لیگ یک با مس سرچشمه دیدار خواهد کرد. برنده این دو دیدار می بایست در مرحله بعدی پلی آف با تیم چهاردهم لیگ برتر مسابقه دهد که احتمالا این بازی ها در تاریخ 6 و 12 اردیبهشت برگزار می شود.