هیچگاه وسوسه های شهرت، قدرت و ثروت در فوتبال امروز او را به واسطه تربیت دینی و اعتقادیش در دوران كودكی تحت تاثیر قرار نداد و سال‌ها تنها عشق به ورزش فوتبال و علاقه به زادگاهش سبب شد تا به جوانان استانش خدمت كند. دغدغه وی برخورداری مردم شهرش از یك تیم فوتبال سالم و قدرتمند كه جوانان خراسانی در آن بازی کنند، بوده است.سید مهدی غیاثی در حالی که هفتاد و دو بهار از زندگی‌اش می گذرد، ناگفته‌هایی از پرطرفدارترین ورزش دنیا، آن هم در استان خراسان و مشهد دارد.بازیكن، مربی و پیشكسوت فوتبال مشهد در گفتگویی صمیمی می‌گوید: بیستم شهریور سال 1320 در محله سرشور، یكی از محلات قدیمی و معروف شهر مقدس مشهد به دنیا آمدم و دوران ابتدایی را در دبستان دارالتعلیم گذراندم و در كنار اشخاص سرشناس و تاثیرگذار امروز کشور علاوه بر دروس معمول، با مباحث علوم قرآنی نیز آشنا شدم.

وی  علاوه بر این از همان دوران ابتدایی در كنار پدرش كه یكی از پیشكسوتان و میدان‌داران هیات مذهبی علی اكبری‌های سرشور بود با صدای خوبش در آئین عزاداری خاص آن دوران سوار بر اسب و شال سیدی بر گردن، نوحه خوانی و ذاكری اهل بیت(ع) را می‌کرد .

غیاثی گفت: سیكل اول دیپلم را در دبستان فیوضات مشهد گذراندم و پس از اخذ دیپلم بازرگانی از دبیرستان بازرگانی به استخدام سازمان آتش نشانی مشهد درآمدم و در تمام 30 سال و یك ماه و 17 روز خدمت در این سازمان، هیچگاه از ورزش غافل نبودم.

وی در خصوص روی آوردنش به ورزش توضیح داد: ورزش دوران مدرسه ما در آن روزها بازی‌های دبستانی بود اما در همان ابتدای طفولیت به واسطه عمویم سید محمد غیاثی كه از مربیان شنای آن سال‌های مشهد بود در استخر شنای وكیل آباد این ورزش را به صورت حرفه‌ای فراگرفتم.

وی با اشاره به حضورش در رقابت‌های شنای قهرمانی كشور سال 1333 عنوان كرد: 13 ساله بودم كه به این مسابقات در ورزشگاه منظریه تهران اعزام شدم و با ركورد یك دقیقه و 21 ثانیه در جایگاه چهارم كشور قرار گرفتم.

غیاثی ادامه داد: حدود 8 سال با پشتكار و جدیت ورزش شنا را دنبال كردم و علاوه بر كسب مقام‌هایی در رقابت‌های مختلف استانی از آمادگی و شرایط بدنی بسیار خوبی برخوردار شدم.

این پیشكسوت فوتبال خراسان رضوی درباره علاقه‌مندی‌اش به ورزش فوتبال، گفت: 15 سال بیشتر نداشتم كه در كنار زمین در وقت مسابقات به دنبال توپ می‌دویدم و توپ‌ها را به بازیكنان می‌دادم كه به پیشنهاد آقای صابری یكی از مربیان دو و میدانی آن زمان استان علاوه بر این رشته به سمت فوتبال كشیده شدم.

وی افزود: قبلا زمین‌های فوتبال مشهد به زمین ارتش در كوهسنگی، ورزشگاه سعدآباد، زمین وحید در محله راه آهن و زمین دبیرستان فردوسی خلاصه می‌شد و جوانان و علاقه‌مندان در آن فوتبال بازی می‌کردند.

وی با اشاره به كسب مقام اول ماده دو 4 در 100 متر در رقابت‌های قهرمانی کشور در تهران به همراه تیم خراسان عنوان كرد: همان ابتدا به دلیل سرعت بالایی که در فوتبال از خود به نمایش گذاشته بودم به تیم سپه مشهد که آن زمان جزء تیم‌های دسته سومی استان محسوب می‌شد، دعوت شدم.

 او با یادی از ایرج مخته باز و مرحوم جمشید بیهقی همبازیانش در آن دوران گفت: در پایان همان سال به تیم یک رده بالاتر مشهد پیوستم.

وی با اشاره به گل زیبای مجید خادم‌زاده یكی از بهترین بازیكنان فوتبال خراسان به تیم اصفهان در رقابت‌های فوتبال قهرمانی كشور، گفت: مرحله پایانی این مسابقات در سال 1337 با حضور تیم‌های تهران و اصفهان و خراسان در مشهد همزمان با اقتتاح زمین چمن سعدآباد برگزار می‌شد و من به عنوان یك تماشاچی تحت تاثیر زیبایی این گل قرارگرفتم و مصمم تر شدم تا با جدیت بیشتری فوتبال را دنبال كنم.

غیاثی افزود: بعد از تیم‌های سپه و دیهیم به عضویت تیم تاج مشهد كه جزء تیم‌های دسته اول استان محسوب می‌شد درآمدم و در همین حین در تیم منتخب خراسان زیر نظر كاظم میلانیان یكی از ملی پوشان مطرح آن زمان توپ می‌زدم كه در سال 1341 با درخشش محمد كابلی بهترین سانتر فوروارد آن زمان ایران در تبریز، اولین افتخار رسمی فوتبال خراسان با قهرمانی در مسابقات قهرمانی کشور كسب شد.

وی با اشاره به كسب مقام سوم تیم فوتبال خراسان در سال 1343 در رقابت‌های قهرمانی كشور مشهد با مربیگری مرحوم جلال رسولی كه به عنوان مبتكر جام تخت جمشید ایران شناخته می شود، گفت: پس از این مسابقات به همراه عطا الله پژند از مشهد به اردوی تیم ملی ایران كه برای المپیك 1964 توكیو آماده می شد، دعوت شدیم.

غیاثی افزود: این اردو با حضور 40 فوتبالیست و زیر نظر استاد فكری مربی تیم ملی در دانشگاه افسری تهران برگزار شد و با چهره‌هایی مثل عزیز اصلی، مصطفی عرب، اكبر افتخاری، برمكی و... هم بازی شدم و به تمرین پرداختم.

وی با یادی از مرحوم غلامرضا تختی ادامه داد: اردوی آمادگی تمامی تیم های ورزشی برای حضور در المپیك در دانشكده افسری تهران برگزار می شد كه همین امر سبب شد در یكی از روزها به طور اتفاقی ملاقاتی با جهان پهلوان تختی داشته باشم.

پیشكسوت فوتبال خراسان تصریح كرد: لباس گرم ورزشی ورزشكاران خراسانی سبز رنگ بود و كلمه مشهد به صورت بزرگ روی سینه نوشته شده بود كه مرحوم تختی متوجه من و دیگر خراسانی های حاضر در غذاخوری دانشگاه افسری شد.

وی ادامه داد: تختی در كنار ما نشست و با این جمله كه«گول زرق و برق تهران را نخورید، قدر آقا امام رضا(ع) را بدانید و به خاطر ورزش شهرتان را ترك نكنید.» ما را مورد لطف و نصیحت های برادرانه اش قرار داد.

غیاثی با اشاره به شكل‌گیری نظام باشگاهی فوتبال خراسان در سال 1346 عنوان كرد: در آن موقع
تیم‌های آریا و پاس تاسیس شدكه تیم آریا با حمایت برق منطقه خراسان با مدیریت مرحوم رسالی مدیر اداری شركت برق به عنوان اولین تیم سازمان یافته استان شكل گرفت و در نقطه مقابل تیم جوان تر پاس مشهد هیاهویی در فوتبال مشهد ایجاد كرد.

وی افزود: این 2 تیم در سال 1348 در مسابقات مناطق كشور حضور یافتند كه آریا در گروه خود اول شد و تیم پاس در گروه خود به مقام سوم رسید و در مرحله بعدی تیم آریا با پیروزی بر تیم گیو بندر انزلی به جمع 8 تیم برتر كشور راه یافت و تیم پاس با بدشانسی این فرصت را از دست داد.

غیاثی ادامه داد: تیم‌های دارائی، پرسپولیس(شاهین سابق)، تاج تهران، كارگر آبادان، تاج تبریز، اصفهان، تاج اهواز و آریا مشهد مرحله نهایی این مسابقات را به صورت متمركز در تهران برگزار كردند كه توانستیم به مقام پنجم كشور در سال 1349 دست یابیم.

پیشكسوت فوتبال خراسان رضوی با اشاره به آغاز لیگ تخت جمشید در دهه 50، گفت: تیم آریا و پاس به فعالیت خود در زیر گروه این رقابت‌ها ادامه دادند اما  به جمع 12 تیم جام تخت جمشید صعود نكردند.

وی كه اولین مربی تیم ابومسلم پس از تاسیس این تیم شناخته می‌شود در مورد چگونگی تشکیل تیم ابومسلم گفت: سومین سال برگزاری رقابت‌های جام تخت جمشید، تیمی متشكل از چكیده تیم های آریا و پاس به تمرینات خود ادامه می داد.

وی با اشاره به 16 تیمی شدن لیگ تخت جمشید در آن زمان افزود: مسوولان شهر تشخیص دادند كه تیمی با نام ابومسلم در این رقابت ها شركت كند از این رو گروهی كه در راس آن مرحوم استاد صدقیانی مربی تیم ملی آن سال ها حضور داشت برای تشخیص شایستگی فنی این تیم برای حضور در این رقابت ها به مشهد آمدند.

غیاثی با اشاره به حضور تیم باكو برای انجام یك بازی تداركاتی با تیم ملی در تهران، گفت: به جهت ارزیابی تیم ابومسلم، تیم فوتبال باكو به مشهد آمد و ما با بهره گیری از 4 بازیكن غیر بومی به نام های حسین راغ فر(اولین رییس فدراسیون فوتبال بعد از انقلاب) به عنوان دروازه بان ،كریم قیاسی دفاع وسط راه آهن تهران، محمود اعتمادی هافبك وسط بانك ملی تهران، محمد صادقی فوروارد تیم پاس تهران و تیم ملی كشور در 4 نقطه از زمین مقابل تیم باكو قرار گرفتیم و در یك بازی خوب با این تیم به تساوی صفر بر صفر رسیدیم و مورد تحسین و تائید كمیه فنی فدراسیون قرار گرفتیم.

مربی پیشكسوت فوتبال خراسان با بیان اینكه تیم ابومسلم كه قرار بود تنها با 4 بازیكن غیر بومی در فصل 1353-1354 جام تخت جمشید شركت كند با 14 بازیكن غیر بومی وارد این جام شد، گفت: این اولین ضربه سنگینی بود كه به فوتبال خراسان وارد شد كه من در مخالفت با این موضوع از تیم كناره گیری كردم و استعفای خود را به عطاء الله مهاجرانی رییس وقت هیات فوتبال استان اعلام كردم.

وی افزود: این تیم غیر بومی نیم فصل اول را بعد از 15 بازی و کسب 9 امتیاز در قعر جدول و رده شانزدهم جام تخت جمشید به پایان رساندند.


این مربی پیشكسوت فوتبال خراسان ادامه داد: بعد از این اتفاق از من خواسته شد كه دوباره با اختیار كامل به تیم ابومسلم برگردم.

غیاثی با اشاره به حضور تیم ملی كشور برای زیارت و اردوی آمادگی قبل از المپیك 1976 مونترال در مشهد با سرمربیگری فرانك اوفارل و كمك حشمت مهاجرانی، افزود: در تعطیلات نیم فصل تغییرات وسیعی در تیم ابومسلم ایجاد شد و بعد از یك و ماه نیم تمرین در یك دیدار تداركاتی بازی زیبایی مقابل تیم ملی انجام دادیم و باوجود شكست 2 بر یك، دو بازیكن به نام های مسیح مسیح نیا و محمد ابراهیم زاده از تیم ابومسلم به تیم ملی دعوت شدند.

وی با بیان اینكه در آن زمان، کسب پیروزی در هر بازی لیگ 2 امتیاز داشت، گفت: با تغییرات ایجاد شده، از 15 بازی نیم فصل دوم 24 امتیاز كسب كردیم و با قرار گرفتن در جایگاه پنجم كشور در حقیقت مقام اول دور برگشت را نیز كسب كردیم.

غیاثی با اشاره به آخرین دیدار تیم ابومسلم در جام تخت جمشید قبل از انقلاب در فصل 1356-1357، عنوان كرد: برای 2 دیدار مقابل تیم های ذوب آهن و سپاهان به اصفهان رفته بودیم كه پس از پیروزی 3 بر یك بر تیم ذوب آهن، دیدارمان مقابل تیم سپاهان به دلیل ازدحام مردم در بحبوحه انقلاب و تیراندازی از سوی نیروهای طاغوت در ورزشگاه باغ همایون چهارباغ اصفهان نیمه كاره ماند.

وی كه پس از انقلاب در سال 1360 به عنوان اولین رییس هیات فوتبال خراسان منصوب شد، افزود: در دوران جنگ ورزشگاه سعدآباد(تختی فعلی) محل سازماندهی نیروهای نظامی برای اعزام به جبهه بود و فوتبالیست های زیادی چون نورالله كاظمیان، رضوی، بهروز صحابه خود در جنگ شرکت کردند و برخی نیز به درجه رفیع شهادت نائل شدند.
پیشكسوت فوتبال خراسان رضوی دهه 60 را دهه طلائی فوتبال خراسان عنوان كرد و گفت: لیگ قدس در سال 1363آغاز شد و تیم منتخب خراسان در این لیگ شركت كرد.

وی با اشاره به ساماندهی مسابقات در استان برای اولین بار در سال 1361 با ایجاد لیگ دسته یك و2 استان كه هر كدام با شرکت 9 تیم برگزار می شد، اظهار داشت: تیم های ابومسلم، پیام، راه آهن (توربو)، شاهین، دهداری، 22 بهمن، هدف گلكار، وفادار و تاكسی رانی در لیگ دسته یك خراسان رقابت تنگاتنگی داشتند كه محصول آن تیم قدرتمند منتخب خراسان رضوی در لیگ قدس بود كه در سال 1363 به مقام دوم كشور دست یافت.

غیاثی با اشاره به آغاز رقابت های فوتبال منطقه ای باشگاه های كشور در سال 1366، عنوان كرد: ابومسلم، پیام، توربو و تاكسی رانی خراسان در سطوح بالا منطقه ای لیگ آزادگان ابراز وجود كردند و پس از دو سال ابومسلم و پیام به دسته 2 لیگ آزادگان راه یافتند.

وی با بیان اینكه تیم ابومسلم در سال 1369 در گروه خود به مقام قهرمانی رسید و مستقیما به لیگ دسته یك آزادگان صعود كرد، گفت: پیام در آن سال با بدشانسی چهارم شد و در لیگ دو ماند.

غیاثی دهه 70 را آغاز به ناكجاآباد رفتن فوتبال با ورود پول بی حساب و كتاب به آن دانست و گفت: در آن زمان ورود افراد غریبه به تیم های ابومسلم و پیام كه اهداف دیگری را غیر از فوتبال دنبال می كردند به بی راهه رفتن آن منجر شد.

وی با اشاره به مناسب بودن شرایط تیم ابومسلم در زمانی كه زیر پوشش ناجا قرار داشت، گفت: در سال های 1363 تا 1364 و زمانی كه ابومسلم توسط مردم مشهد اداره می شد نیز شرایط خوبی حکمفرما بود و ناپاكی ها دیده نمی شد.

او با اشاره به كناره گیری اش از تیم ابومسلم در مقطعی به دلیل نامناسب دیدن شرایط، عنوان كرد: پس از بازنشستگی در شهرداری، به عنوان مسوول كمیته آموزش هیات فوتبال استان دوباره به عرصه ورزش بازگشتم و به واسطه گذراندن دوره های مربیگری فیفا به عنوان مدرس فدراسیون در 25 كلاس مربیگری در ایران حضور پیدا كردم.

وی با بیان اینكه ورود پول به فوتبال راه بروز فساد در آن را باز کرد، افزود: مافیای فوتبال حتی در تركیب تیم ها نیز اعمال نفوذ كردند و ضربات زیادی به آن زدند و هنوز هم با تمام اقدامات خوبی كه انجام شده، كسی نتوانسته است جلوی این موضوع را بگیرد.

غیاثی تاکید کرد: تنها راه بازگشت فوتبال استان به دوران اوج خود سازماندهی پایه ای بازیكنان، داوران و مربیان و برنامه ریزی برای افق 10 ساله است كه قطعا جواب خواهد داد.

وی افزود: آخرین بار در فصل 85- 86 سرمربیگری ابومسلم را به عهده گرفتم ولی به تشخیص پزشكان معالجم این تیم را در حالیکه در رده پنجم لیگ برتر قرار داشت به خداداد عزیزی واگذار كردم.

این پیشكسوت فوتبال خراسان احترام متقابل بین جوانان و موسفیدان را باعث رشد جامعه دانست و گفت: كمتر پیشكسوتی این نگاه را در مقابل جوانان دارد در صورتی این امر باید با همت پدر و مادرها از خانواده ها پایه ریزی شود.

وی با تاكید بر توجه بیشتر به پیشكسوتان به عنوان الگوهایی ناب برای جوانان، افزود: برگزاری همایش های مقطعی برای آنان و نشان دادن فیلم آن سالی یكبار از صفحه تلویزیون دردی را دوا نمی كند.

غیاثی با ابراز خرسندی از نگاه علمی و سازماندهی خوبی كه به تازگی در هیات فوتبال استان به وجود آمده است، افزود: برنامه ریزی برای برگزاری مسابقات كشوری پیشكسوتان و دور هم جمع كردن آنان به هر بهانه ای امید به زندگی را در آنان بیشتر خواهد کرد زیرا ورزش معجزه می كند و من سلامتی امروزم را مدیون ورزش هستم.

این پیشكسوت فوتبال خراسان برگزاری مسابقات مهمی چون رقابت های قهرمانی فوتبال نونهالان آسیا در مشهد را حاصل نگاه ویژه به فوتبال استان دانست و گفت: میزبانی این گونه رقابت ها باعث ایجاد نگاه جدید در فوتبال و رشد و توسعه این ورزش در  خراسان خواهد شد.

وی بهره گیری از تجربه در كنار علم را دو بال پرواز فوتبال دانست و ابراز امیدواری كرد: با قرار گرفتن مدیران لایق در راس امور و با برنامه ریزی منسجم و كارشناسی شده در فوتبال حركت كنیم تا مانند كشورهایی كه در فوتبال خود، چشم انداز 50 ساله را به راحتی ترسیم می كنند، قدم برداریم.