نحوه صعود و سقوط در فصل 93-92 دوشنبه 23 اردیبهشت 1392

نحوه صعود و سقوط در فصل 93-92

شرایط

تعداد تیم

صعود از لیگ برتر به لیگ قهرمانان آسیا

فعلا سهمیه صعود 5/3 تیم است اما ممکن است در آینده تغییر کند.

سقوط از لیگ برتر به لیگ یک

تیم های شانزدهم و پانزدهم به لیگ یک سقوط خواهند کرد.

صعود از لیگ یک به لیگ برتر

تیم های اول گروه الف و ب به لیگ برتر صعود می کنند.

سقوط از لیگ یک به لیگ 2

از هر گروه 4 تیم و مجموعا 8 تیم به لیگ دو سقوط می کنند.

صعود از لیگ 2 به لیگ یک

تیم های اول و دوم گروه الف و ب لیگ 2، مجموعا چهار تیم به لیگ یک صعود می کنند.

 

 

خدا را شکر برای یک بار هم که شده فدراسیون فوتبال شهامت و جسارت به خرج داد و روی مصوبه خود ماند که اگر این کار را نمی کرد فکرمان جای دیگری می رفت!16 تیمی شدن لیگ برتر شاید هم اشتباه باشد اما اجرای مصوبه پیشین اعضای هیات ر ئیسه فدراسیون فوتبال ضروری بود چون احترام به قانون اشتباه هم قانون است و بهتر از بی قانونی است. از همه مهمتر اجرای این مصوبه به وضعیت نابسامان لیگ یک سر و سامان خواهد داد.حضور 28 تیم در لیگ یک حضور تیم های بی کیفیت و بازیکنان بی کیفیت را در این لیگ سبب شده! از دلال و دلال بازی و تبانی هم که دیگر نپرسید. جای شکرش باقی است که با مصاحبه مدیر عامل باشگاه شهرداری بندرعباس پرده از فعل و انفعالات کثیف در این لیگ برداشته شد و گرنه آب از آب تکان نمی خورد! هنوز یادمان نرفته که علی کفاشیان و حتی غلامرضا بهروان دوست داشتنی که از مدیران سالم فوتبال کشورمان به شمار می رود، بلافاصله بعد از پایان لیگ یک مصاحبه کردند و :« یک سالم برگزار شد!!!»....

از 28 تیم حاضر در لیگ یک بیشترشان بدهکارند و جالب اینکه اصلا پولی ندارند که بدهی ها را پرداخت کنند، حال هر چه کمیته انضباطی می خواهد این تیم ها را تهدید کند. آخرش یک نامه از نماینده مجلس می آورند و باز هم در لیگ شرکت می کنند. تیمداری یک ساله هم در این لیگ باب شده! خلاصه اینکه در دوره مدیریت استاد کفاشیان هر آنچه در تاریخ فوتبال ایران ندیده بودیم، دیدیم.

خدا را شکر، مصوبه 16 تیمی شدن در لیگ برتر در حال اجراء است چرا که اجرای این طرح در یک پروسه سه ساله سبب می شود تعداد تیم های حاضر در لیگ یک از 28 تیم به 18 تیم کاهش یابد و لیگ در یک گروه برگزار شود، آنوقت هم می توان تعداد تیم های حاضر در لیگ برتر را به 18 تیم افزایش داد.

فصل آینده لیگ برتر با حضور 16 تیم و لیگ یک با حضور 26 تیم برگزار خواهد شد. تنها دو تیم از لیگ برتر به لیگ یک سقوط می کنند و تنها تیم های قهرمان گروه الف و ب لیگ یک راهی لیگ برتر می شوند. با سقوط 8 تیم از لیگ یک به لیگ 2 تعداد تیم های حاضر در لیگ یک در پروسه سال دوم به 22 تیم کاهش می یابد و این روند ادامه خواهد داشت تا لیگ یک 18 تیمی شود...

......................................................

اسماعیل حسن زاده گمانه زنی برخی رسانه ها برای اعلام رای پرونده های تبانی را نادرست دانست.
رئیس کمیته انضباطی در این باره گفت: امروز برخی سایت ها و روزنامه ها اعلام کرده بودند که رای تبانی اعلام می شود اما باید بگویم که اصلا اینگونه نیست و روند پیگیری و رسیدگی ادامه دارد . ما زمان خاصی را برای اعلام رای نهایی پرونده ها اعلام نکرده ایم و هر وقت که رای اعلام شد از طریق سایت رسمی فدراسیون فوتبال آن را اعلام می کنیم. از رسانه ها می خواهیم که از گمانه زنی های بی جهت و بی مورد بپرهیزند و منتظر اعلام رای کمیته انضباطی باشند.
اگر رسانه ها نوشتند رای مربوط به تبانی یکشنبه اعلام می شود به خاطر اظهار نظر اسماعیل حسن زاده  و هم چنین علیپور بوده، هر چند که این زمان تاکنون بارها به تاخیر افتاده و این بار هم از این قا ئده مستثنی نبوده است!
حال این سوال پیش می آید، رای مربوط به تبانی کی اعلام می شود؟ وقت گل نی...بیچاره تیم های استقلال خوزستان و مس سرچشمه که یک ماهی است برای برگزاری دیدار پلی آف تمرین می کنند. بیچاره برنده این مسابقه که باید در مرحله بعدی پلی آف به مصاف ذوب آهن برود و بیچاره تیمی که به عنوان تیم شانزدهم به لیگ برتر صعود می کند چون دقیقا بیش از یک ماه زمان را برای آماده سازی و جذب بازیکن از دست می دهند؟ و در پایان باید بازیکنان به جا مانده که بی کیفیت هستند را به خدمت بگیرند با این توضیح که زمان از دست رفته قابل جبران نیست.
آیا اسماعیل حسن زاده این مسئله را درک می کند؟