مدرس خراسانی کنفدراسیون فوتبال آسیا که برای برگزاری کلاس مربیگری درجه «C» به تربت حیدریه سفر کرده بود، در گفت وگو با خبرنگار خراسان با اشاره به کمک سالیانه ۱۵۰ میلیارد ریال از سوی فولاد نیشابور به تیم های فوتبال سپاهان و ذوب آهن اصفهان، گفت: با توجه به وضعیت وخیم تیم های فوتبال استان، اگر چنین مبالغی صرف تیم های خراسانی شود، مطمئن باشید فوتبال استان متحول خواهد شد. «محمد بابایی» خاطرنشان کرد: به عقیده من با واریز شدن سرمایه در فوتبال، شهرستان های استان نیز می توانند از وضعیت رکود فعلی خارج شود و فوتبال خود را سروسامان بخشند که این آرزو می تواند به تحقق بپیوندد.گفت وگوی خراسان را با این مربی و مدرس فوتبال از همین جا دنبال کنید...
ورزشی گفت و گو در حاشیه برگزاری کلاس مربیگری درجه «C» فوتبال در تربت حیدریه خبرنگار خراسان در این شهرستان با «محمد بابایی» مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا به گفت وگو پرداخت. ابتدا از وی در خصوص تعداد مربیان خراسانی و جایگاه استان در کشور سوال کردیم که بابایی گفت: در حال حاضر حدود یک هزارو ۲۸۰ نفر در حوزه مربیگری فعالیت دارند که حدود ۸۰۰ نفر دارای کارت درجه «D» و ۴۰۰ نفر درجه «C» و ۶۰ نفر درجه «B» هستند و تعداد ۲۰ نفر نیز دارای کارت مربیگری درجه «A» هستند که می توانند در کنار تیم های فوتبال لیگ برتر فعالیت داشته باشند.

وی افزود: خوشبختانه خراسان رضوی در حوزه مربیگری از جایگاه بسیار خوبی در کشور برخوردار است.در حال حاضر ۴ مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا از جمله عباس چمنیان- صنعت گر- مرتضایی و خودم در استان خراسان رضوی فعالیت داریم که موقعیت مناسبی برای پیشرفت مربیان خراسانی است.«محمد بابایی» افزود: در کلاس مربیگری فوتو رو(تربیت مدرس فیفا) که در تهران و زیر نظر مدرسین فیفا( مرتضی محقق از ایران و یوهان فیگه از آلمان) برگزار شد، بیشترین تعداد شرکت کننده، بعد از تهران که ۵ نفر سهمیه داشت خراسان رضوی با ۳ شرکت کننده بود و سایر استان ها هر کدام یک نفر سهمیه داشتند وی در خصوص برگزاری کلاس «C» در تربت حیدریه گفت: تعداد شرکت کنندگان ۳۵ نفر بودند که البته استاندارد کلاس ۲۴ نفر است و سن شرکت کنندگان نیز زیر ۳۵ سال است و در پایان کارت مربیگری این عزیزان توسط کنفدراسیون آسیا صادر می شود و کارت های بقیه تا سقف ۳۵ نفر که سن آنان بالای ۳۵ سال است توسط فدراسیون فوتبال ایران صادر می شود.

از این مدرس فیفا در خصوص علل نزول فوتبال خراسان رضوی سوال کردیم. وی بیان داشت: نداشتن اسپانسر مالی قوی و همچنین انتخاب مدیران غیرورزشی و غیربومی از عوامل اصلی است.شما ببینید برای مثال در ابومسلم ابتدا به دنبال آوردن مربیان اسم و رسم دار بودند و گزینه اول هم نادر دست نشان بود که موفق به جذب وی نشدند و در ادامه با مجید نامجو مطلق صحبت کردند که او هم قبول نکرد و ناچار با کاظم غیاثیان مربی بومی به توافق رسیدند. اصولا برخی تصمیم گیران در فوتبال کلان استان این افراد هستند که با فرهنگ بومی استان و بازیکنان و مربیان آشنا نیستند. «محمد بابایی» هم چنین به اسپانسر مالی اشاره کرد و گفت:

بنده اطلاع دارم که فولاد نیشابور همین امسال ۱۵۰میلیارد ریال کمک مالی به فوتبال ذوب آهن و سپاهان اصفهان کرده است که اگر نیمی از این بودجه را هزینه فوتبال خراسان رضوی بکنند، فوتبال استان متحول می شود و این وظیفه نمایندگان مجلس و استاندار است که با ریاست جمهوری و وزیر صنایع رایزنی کنند و سهم استان را بگیرند تا مشکل به صورت اساسی حل شود و فوتبال شهرستان ها از جمله تربت حیدریه که در گذشته از تیم های قدرتمند استان محسوب می شد از این حال و روز خارج شود. این مدرس فیفا «با حمایت از مربیان بومی» گفت:

اگر از مربیان بومی حمایت شود قطعا جایگاه فوتبال استان خراسان رضوی خیلی بالاتر از این ها خواهد بود تنها کافی است که کمی به این مربیان اعتماد شود.وی در پایان مجددا از متولیان ورزشی استان خواست تا با جذب اسپانسرهای مالی قوی و حضور مدیران کار بلد و بومی در بالای سر تیم های فوتبال استان، اجازه دهند فوتبال به جایگاه اصلی خود بازگردد. بابایی همچنین از هیئت فوتبال تربت حیدریه و اداره تربیت بدنی این شهرستان و خصوصا حمید امینی و بهمن پورخسروانی که در برگزاری این دوره از کلاس ها تلاش زیادی داشتند تشکر کرد.

گفتنی است محمد بابایی در حال حاضر سرپرست تیم فوتبال ابومسلم خراسان است.