خراسان ‌بزرگ نیازمند حضور نماینده‌ای قوی در لیگ برتر فوتبال است. این واقعیتی انکار‌ناپذیر است که تا زمانی که نماینده‌ای از استان در لیگ برتر فوتبال حضور نیابد ورزش استان از رکود خارج نمی‌شود. از زمان مطرح شدن موضوع خرید امتیاز یک تیم لیگ برتری برای فوتبال خراسان‌‌ رضوی نظرات مختلفی در این رابطه عنوان شده است. تعدادی از هواداران قدیمی فوتبال خراسان و تیم ابومسلم با این کار مخالفت کرده‌اند اما کارشناسان خبره ورزش و اهالی فن معتقدند انتقال یک تیم لیگ برتری تحت نام ابومسلم می‌تواند ورزش استان را که چند سالی است در رکود مطلق فرو رفته از وضعیت فعلی رهایی بخشد. در شرایطی که بعد از استان تهران استان خراسان رضوی دارای بیشترین جمعیت جوان است و به علت هم مرز بودن با کشور افغانستان به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده مواد مخدر جهان، این استان در معرض آسیب‌های اجتماعی جدی است، ایجاد انگیزه و نشاط از اهداف اصلی مدیران استان است. در چنین شرایطی کمترین کاری که می‌توان برای جوانان استان انجام داد رونق دوباره ورزش در استان است‌ اما در این میان ذکر چند نکته لازم و ضروری است....
1. تجربه نشان داده انتقال یک تیم لیگ برتری بدون توجه به پایگاه مردمی در نهایت باعث سقوط آن تیم‌ها خواهد شد، همان‌طور که انتقال تیم‌های پاس و پیکان به شهرهای همدان و قزوین این موضوع را نشان داد. پس انتقال یک تیم لیگ برتری به شهر مشهد بدون توجه به طرفداران پرشمار ابومسلم می‌تواند باعث بدتر کردن شرایط شود.

2.تجربه سال‌های قبل نشان داده انتقال امتیاز سپاهان‌نوین به خوزستان از آن جهت موفق بود که مدیران فولاد تصمیم گرفتند از پتانسیل مردمی در حمایت از تیمشان بهره ببرند و این موضوع باعث شده تا فولاد خوزستان در چندسال گذشته به عنوان قطب سازنده فوتبال ایران لقب گیرد.

3. انتقال یک تیم به شهر مشهد بدون در نظر گرفتن منابع مالی و مرجع حمایت کننده از آن اتفاقی خوش‌آیند نخواهد بود. بنابر این دست‌اندرکاران ورزش استان اگر قصد انجام این کار را دارند قطعا زمینه‌های این انتقال را فراهم آورند.

4. در صورتی که مدیریت‌‌ کلان استان به این جمع‌بندی رسید که انتقال امتیاز لیگ برتر به شهر مشهد صورت گیرد، قطعا زمینه‌های حضور قدرتمند این تیم را در لیگ برتر فراهم آورد و دست سودجویان را از اطراف این تیم کوتاه نماید چرا‌که حضور ضعیف در رقابت‌ها و حاشیه‌سازی در کنار این تیم مانع از جلب حمایت مردمی در این زمینه خواهد شد. لازم به ذکر است در شرایط کنونی مدیران استان باید با حل مشکلات باشگاه ابومسلم زمینه حضور ابومسلم را در لیگ برتر با خرید امتیاز فراهم آورند.

5. و در آخر آن‌‌که اگر مدیران ورزش استان بعد از انتقال امتیاز یک تیم لیگ برتری به شهر مشهد بتوانند حمایت لیدرهای باشگاه ابومسلم را از این اقدام به دست آورند قطعا پایگاه مردمی برای حمایت از کار نیز ایجاد خواهد شد.
مهدی سنقری